Bliski współpracownik Jana Pawła II wyjawił jego sekret. Powiedział, co Karol Wojtyła zrobił tuż przed zostaniem papieżem

Bliski współpracownik Jana Pawła II wyjawił jego sekret. Powiedział, co Karol Wojtyła zrobił tuż przed zostaniem papieżem Źródło: youtube.com/ Knights of Columbus Supreme Council

Jan Paweł II bez wątpienia jest jedną z najważniejszych postaci polskiej i światowej historii. Mimo że duchowny był bardzo otwarty dla mediów i wiernych, to wiele wątków z jego biografii jest owianych tajemnicą. Nieznane sekrety z życia zmarłego Biskupa Rzymu postanowił przedstawić były kamerdyner Ojca Świętego. Wiemy już, co Karol Wojtyła robił na chwilę przed ogłoszeniem na papieża.

Jan Paweł II skrywał wiele tajemnic. Mimo licznych wypowiedzi dla mediów, spotkań z wiernymi, a także wydaniu kilku encyklik nie opowiadał o pewnych rzeczach. Kardynał zmarłego w 2005 roku papieża, Angelo Gugel, postanowił opowiedzieć o tym, co się stało, gdy kardynał Karol Wojtyła dowiedział się o zaczęciu swojego pontyfikatu.

Jan Paweł II prosił Gugela o pomoc tuż przed zaczęciem pontyfikatu. Niezwykłe wspomnienia kamerdynera

Kamerdyner na łamach Corriere dela Serra wspomina, że był pełen stresu, kiedy poznał polskiego papieża. Ten jednak dość szybko miał dla niego zadanie polegające na przedstawieniu mu zasad języka włoskiego, aby ten mógł wygłosić homilię w tym właśnie języku. Okazuje się, że tuż przed objęciem pontyfikatu Karol Wojtyła chciał się szybko nauczyć języka, którego wcześniej w ogóle nie znał.

- Wszedłem na ostatnie piętro Pałacu Apostolskiego. Nogi mi drżały. Byli tam tylko polscy księża, ja jedyny mówiłem po włosku. Byłem zdumiony, kiedy rano 22 października 1978 roku przed udaniem się na plac Świętego Piotra na uroczystą inaugurację pontyfikatu, Ojciec Święty wezwał mnie do swego gabinetu i przeczytał mi homilię, którą zaraz miał wygłosić ze słowami: „Nie lękajcie się” — mówił Gugel.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Papież żartował z kamerdynera

Ojciec Święty, który miał obejmować urząd, poprosił Gugela, aby ten ołówkiem zaznaczył akcenty i poprawiał wady wymowy duchownego. Ta sytuacja miała stać się potem powodem do żartów Karola Wojtyły.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje wnuk legendarnego artysty, chłopiec miał zaledwie 10 dni
2. Zrujnował jej ślub. Panna młoda ze wstydu zapadła się pod ziemię

- Papież poprosił mnie, bym wskazał, co źle wymawia i ołówkiem zaznaczał, gdzie ma postawić akcent. Kiedy dwa miesiące później spotkał moich dawnych kolegów z żandarmerii, powiedział coś, co mnie wprawiło w osłupienie:  "Jeśli mylę akcent w jakimś słowie, 50 procent winy ponosi Angelo" i uśmiechnął się do mnie – wspominał kamerdyner.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niebywała promocja! Błyskawiczny internet za 49 zł
  2. 5 tys. złotych za przespanie sześciu godzin. Możesz dostać taką pracę
  3. Zaadoptowała uroczą 6-letnią dziewczynkę. Okazało się, że dziewczynka w rzeczywistości ma 22 lata i próbuje ją zabić
  4. Blond to już przeszłość, teraz każda kobieta marzy o zupełnie innym odcieniu. Dzięki niemu można poczuć się jak prawdziwa bogini
  5. Straszne. Malutkie dziecko wypadło z okna, dramat w Koninie
  6. Królik zobaczył porzucone na pewną śmierć szczeniaki. Zaczął działać szybko

Źródło: Najwyższy Czas!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News