papież (1)
Fot. YouTube/TVP VOD
Mikołaj Pilecki - 22 Listopada 2018

Jan Paweł II pośmiertnie upokorzony. Aż trudno uwierzyć, że do tego doszło

Jan Paweł II jest jednym z najważniejszych Polaków w historii Polski i świata. Jego niesamowicie długi pontyfikat, oceniany przeważnie pozytywnie, zapamiętany został szczególnie w kraju jako czas nadziei i ogromnej więzi wiernych z Bogiem. To jednak nie on został uznany za najsłynniejszego Polaka.

Jan Paweł II wstąpił na Tron Piotrowy na ponad dziesięć lat przed upadkiem komunizmu w Polsce. Jak wiemy z relacji obecnych tam polskich dostojników kościelnych, 58-letni wówczas Wojtyła usilnie modlił się do Boga o to, by nie został wybrany przez konklawe. Decyzja światowych kardynałów była jednak inna i to właśnie on przez następne 27 lat był głową Kościoła katolickiego i wszystkich uznających jego zwierzchność wyznań. Papież-Polak jest dziś rozpoznawalnym na całym globie symbolem Polski, a jego prawdziwe imię i nazwisko znane jest nawet w Ameryce Południowej. To jednak nie on, ani nawet nie jego konkurent w sporze o tytuł najbardziej znanego Polaka Lech Wałęsa otrzymał godność Najsłynniejszego Polaka od "Tygodnika Powszechnego". Katolickie, co ważne, pismo przyznało ją postaci fikcyjnej.

Jan Paweł II pokonany przez Geralta Rivii

Zdaniem publicystów "TP" na miano najsłynniejszego Polaka zasługuje fikcyjna postać stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin, czyli Geralt z Rivii zdaniem dziennikarzy odniósł największy sukces i najlepiej wbił się w popkulturę.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Księżna Diana i jej sekretyKsiężna Diana miała swoje sekrety. Wstrząsające fakty wychodzą na jawCzytaj dalej
Stworzone przez polskich deweloperów części gry o Wiedźminie są dziś jednymi z najlepiej sprzedających się na świecie, jeden z egzemplarzy został nawet podarowany Barackowi Obamie przez polskie władze. - "Wiedźmin" to pierwszy polski superprodukt kulturowy z prawdziwego zdarzenia. To franczyza taka jak "Gwiezdne wojny" [...] Choć wiedźmin Geralt i cały jego świat narodzili się w głowie Sapkowskiego, to dawno utracił on wyłączne panowanie nad stworzonym przez siebie światem na rzecz podmiotów dysponujących prawami do franczyzy. Czy Andrzej Sapkowski pogodzi się kiedykolwiek z taką funkcją? Możliwe, że nie, bo oprócz praw autorskich w grę wchodzi jeszcze prawo do uznania, wyceniane w walucie szlachetniejszej niż złoto. W szacunku - pisze "Tygodnik Powszechny".

Trudno uwierzyć w taki wybór

Choć Geralt żyje w świadomości każdego poważanego fana gier wideo, to mało kto poza Polską faktycznie wie, że został stworzony w Polsce, zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest największym tego typu sukcesem w historii naszego kraju. W Wiedźmina gra cały świat, a kolejne jego odsłony stają się hitami nie tylko z powodu fabuły, ale także wykonania i rozwiązań zastosowanych przez grafików i programistów. Czy na pewno jednak warto było przyznawać mu tytuł najsłynniejszego Polaka, jeśli nawet w twórczości Sapkowskiego nie jest tej narodowości?ZOBACZ TAKŻE:
  1. Lech Wałęsa przeprasza Polaków! Wstrząsające, przełomowe wyznanie
  2. Netflix: Ujawniono kto zagra Wiedźmina. Ogromne zaskoczenie!
  3. Uczestniczka hitowego show TVN ujawnia największe tajemnice programu! Odbiera mowę
  4. Kryzys w związku. 10 sygnałów, że to już się NIE UDA
  5. Znaki zodiaku, które dokonywały złych wyborów miłosnych. Jak jest teraz?
ZAMIANA
.Papież nie chciał o nich mówić. 8 najgłośniejszych cudów Jana Pawła II [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
źródło: nczas.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News