Jan Paweł II pozostaje dla wielu rodaków największym Polakiem w historii i autorytetem, do którego odwołuje się zwłaszcza konserwatywna część narodu. Wciąż niepopularne są poglądy uderzające w papieża Polaka. Przekonał się o tym za swojego życia znany polskie rockandrollowiec.

Jan Paweł II utożsamiany jest z pontyfikatem bliskim człowiekowi. Papież-Polak był regularnie w drodze, odwiedził kraje wszystkich kontynentów. W wykładni kościelnej utożsamiany był jednak z kościelnym konserwatyzmem, nieprzyjmującym do wiadomości takich spraw jak aborcja, eutanazja, czy in-vitro.

Artysta krytykował papieża

Śmierć papieża i późniejsza beatyfikacja jeszcze mocniej utrwaliły w naszej świadomości obraz świętego rodaka. Po 13 latach od śmierci Wojtyły Kościół znajduje się już w innej sytuacji.

Coraz częściej w opinii publicznej spotykamy się z opiniami krytykującymi postawę Jana Pawła II. Dowodem takiej wypowiedzi mogą być słowa żyjącego jeszcze artysty Roberta Brylewskiego.

Polski rockandrollowiec zmarł w czerwcu tego roku na skutek ran po pobiciu, do jakiego doszło na warszawskiej Pradze. W ostatnich latach zasłynął z kontrowersyjnych wypowiedzi.

Jan Paweł II autorytetem? „Franciszek jest bardziej korzystny dla świata”

– Jeśli chodzi o inspiracje to kiedyś było łatwo. Kiedyś nie było podziałów w rodzaj PiS i PO, a Układ Warszawski i reszta świata – mówił w programie „Hard Talk – na ostro”.

Kiedy rozmowa zeszła na autorytety dziennikarka zapytała go o Jana Pawła II. Dla wielu Polaków to człowiek symbol, zwłaszcza w latach 80., kiedy jego działania przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Zdaniem Brylewskiego Jan Paweł II nie był ideałem, za to jego następca wypada w jego oczach korzystniej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

12 rzeczy, których Polsce ZAZDROŚCI cały świat [ZDJĘCIA]

– Papież Jan Paweł II był autorytetem w wielu sprawach, ale bardziej podoba mi się papież Franciszek. Jest bardziej korzystny dla świata, również niekatolickiego – powiedział.

Wypowiedź podkręcały swego czasu media. W świat poszedł przekaz, że Brylewski podważył autorytet polaka papieża. Artysta od zawsze wiódł życie niepokornego rockandrollowca. Był inspiracją dla takich twórców jak Muniek Staszczyk, czy Kazik Staszewski.

W znacznej większości komentujący nie zgadzają się z niepopularnymi nad Wisłą poglądami. Niektórzy przytaczają jednak opinie, w których zgadzają się z artystą. Wówczas wskazują na najczęściej przypisywane Janowi Pawłowi II winy – tuszowanie pedofilii oraz brak poparcia dla antykoncepcji w Afryce, który doprowadził do epidemii HIV.

– Kiedy wylało się tuszowanie pedofilii w kościele, straciłam szacunek dla JP II i nie chodzę do kościoła, bo nie czuję się częścią takiej zakłamanej wspólnoty. Nie straciłam wiary w Boga, ale nie trawię pośredników pomiędzy mną a Stwórcą – czytamy w jednym z komentarzy na popularnym portalu plotkarskim.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Watykanie. Znaleziono zwłoki dziecka, w tle Jan Paweł II
  2. Jan Paweł II miał nadprzyrodzone dary?! Dziś ujawniono wstrząsające fakty
  3. Zamykają je żywcem w „grobach”. Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  4. Znaki zodiaku, które są największymi kłamczuchami. Cała prawda
  5. Jan Paweł II gwiazdą disco polo? To nie żarty, już niedługo

Papież nie chciał o nich mówić. 8 najgłośniejszych cudów Jana Pawła II [ZDJĘCIA]