Jan Paweł II zmarł już ponad 8 lat temu. Jest uznawany przez Kościół katolicki za świętego. Uważa się go także za jednego z najistotniejszych przywódców w historii XX wieku. Do dziś wychodzą na jaw nowe tajemnice z jego życia. Wśród nich jest także ta o ostatniej modlitwie, jaką modlił się przed śmiercią.

Papież Jan Paweł II słynął z głębokiej duchowości, którą propagował na całym świecie, szczególnie wśród młodzieży. Także o tej modlitwie swego czasu mówił do młodych Warszawiaków. Zachęcał ich do jej odmawiania.

Na nim wywarła ogromne wrażenie i miała na niego duży wpływ. Podyktował mu ją ojciec i od chwili, w której ją poznał, nie było dnia, by jej nie zmawiał. Na rok przed śmiercią zapisał ją drżącą dłonią na kartce, aby nie popadła w zapomnienie. Sam nie potrzebował jej zapisywać, bo znał ją na pamięć.

Jan Paweł II modlił się tą modlitwą przed śmiercią

Tą modlitwą do ducha świętego rozpoczynał każdy dzień. Nie inaczej było w dniu 2 kwietnia 2005 roku, dniu, w którym o 21.37 papież zmarł. Skąd jednak wzięła się najważniejsza modlitwa w życiu Karola Wojtyły? Jak sam opowiadał, niebawem po śmierci matki (Emilia Wojtyła zmarła, gdy Karol miał zaledwie 9 lat) został ministrantem. Nie był jednak w swojej służbie bardzo gorliwy, co wytknął mu jego ojciec.

– Nie jesteś dobrym ministrantem. Nie modlisz się dosyć do Ducha Świętego. Powinieneś się modlić do Niego – powiedział Karol Wojtyła senior, po czym podyktował mu treść modlitwy, która od tej chwili do końca życia towarzyszyła przyszłemu papieżowi.

– Duchu Święty, proszę Cię o dar mądrości do lepszego poznawania Ciebie i Twoich doskonałości Bożych, o dar rozumu do lepszego zrozumienia ducha tajemnic wiary świętej, o dar umiejętności, abym w życiu kierował się zasadami tejże wiary, o dar rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował, o dar męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać, o dar pobożności, abym zawsze służył Twojemu Majestatowi z synowską miłością, o dar bojaźni Bożej, abym lękał się grzechu, który Ciebie, o Boże, obraża. Amen – brzmi cała modlitwa, którą po wielu latach na podstawie notatki papieża wydrukował „Tygodnik Powszechny”.

Papież zachęcał

Jan Paweł II głęboko wierzył w moc tej modlitwy. Jego zdaniem dokonała ona cudów w jego życiu, wiele osób uważa zaś, że to dzięki niej został świętym. Po latach papież-Polak wspominał, jak jego ojciec tę modlitwę zmawiał.

– Nie zapomniałem jej. Była to ważna lekcja duchowa, trwalsza i silniejsza niż wszystkie, jakie mogłem wyciągnąć w następstwie lektur czy nauczania, które odebrałem. Z jakim on przekonaniem do mnie mówił! Jeszcze dziś słyszę jego głos. Rezultatem tej lekcji z dzieciństwa jest moja encyklika o Duchu Świętym – mówił.

Zachęcał także młodych Polaków do jej zmawiania, najlepiej codziennego. Jak mówił, pragną się łączyć z całą polską młodzieżą we wspólnym zmawianiu tej modlitwy.

– Tak jak kiedyś mój rodzony ojciec włożył mi w rękę książkę i pokazał w niej modlitwę o dary Ducha Świętego, tak dzisiaj ja, którego również nazywacie ojcem, pragnę modlić się z warszawską i polską młodzieżą akademicką […]. Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec – i pozostańcie jej wierni – mówił papież w Warszawie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

  1. N-I-E-S-A-M-O-W-I-T-E! Jan Paweł II wygrał z szatanem we Francji, coś pięknego!
  2. Czego nie potrafił Jan Paweł II? Jego uczeń ujawnia
  3. Fryzjer Jana Pawła II ujawnia tajemnice papieża. To lubił najbardziej

Czy pontyfikat Jana Pawła II był dobrym czasem dla Kościoła katolickiego?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

12 cytatów Jana Pawła II, które zmienią twoje spojrzenie na życie


10 zaskakujących faktów z życia Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

Zobacz również