Jan Paweł II został przedstawiony na obrazie z okazji uczczenia odprawionej przez niego mszy w 2002 roku. Zawisł w kalwaryjskim sanktuarium, gdzie mogli go oglądać wierni. Nie wszystkim spodobała się jednak koncepcja autora.

Jan Paweł II równy innym księżom? Takie pytania pojawiły się w Internecie po tym, jak zamieszczono zdjęcie obrazu z kalwaryjskiego sanktuarium. Na nim został ujęty papież wraz z innymi duchownymi, którzy stoją obok niego. Głos w sprawie zabrali i eksperci, i wierni.

Papież został uwieczniony na obrazie. Co Jan Paweł II zrobił w kalwaryjskim sanktuarium?

W 2002 roku odprawił mszę w Kalwarii Zebrzydowskiej. Teraz duchowni z parafii chcieli przypomnieć ten moment. Zdjęcie obrazu zamieściła Archidiecezja Krakowska na Twitterze. Internauci są jednak bezlitośni.

– Niepotrzebnie publikujecie te obrazy, narażacie Kościół i artystę na publiczne wyszydzenie. Kto chce oglądać nie odwiedzi Kalwarię – zauważa jeden z użytkowników Twittera.

– Doskonały kicz. Ciekawsze są Jego słowa pożegnania nawiązujące do proroctwa św. F. Kowalskiej ale dla kiczowatych teologów to za abstrakcja – pojawia się dalej w komentarzu.

– Boże! Żyjący siebie na obrazie umieścili – dramat – zauważył Sławomir Cenckiewicz – członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Oprócz walorów estetycznych, których trudno się w obrazie doszukać, szokuje fakt, że święty Jan Paweł II został ujęty na płótnie wraz z żyjącymi duchownymi. W ocenie wielu ci, nie powinni się „równać” z papieżem.

40. rocznica pontyfikatu

Został wybrany głową Stolicy Apostolskiej czterdzieści lat temu. Nikt nie mógł uwierzyć, że skromny ksiądz z Polski może stanąć na czele całego Kościoła. Media na całym świecie zaczęły się żywo interesować jego sylwetką.

Poeta politolog, pisarz, ksiądz – tak mówiono po jego wyborze. Niemal wszyscy byli zgodni: on zreformuje Kościół. Skromny i pokorny chciał pomagać ludziom na całym świecie. Chciał odwiedzać najbiedniejszych i ich wspierać na duchowej drodze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

10 cytatów z piosenek Kory, które roztopią najtwardsze serca

Podczas jego pogrzebu, w 2005 roku przyjechały do Watykanu delegacje ze 150 krajów świata. W Polsce ogłoszono sześciodniową żałobę narodową. Cały świat był we łzach, gdy żegnano Karola Wojtyłę.

Nie wiadomo jednak, czy Archidiecezja Krakowska odniesie się do zarzutów skierowanych przeciwko autorowi dzieła. Jedno jest pewne, to lokalni duchowni zlecili namalowanie obrazu. Zdaje się, że także oni chcieli mieć wpływ na koncepcję grafiki.

Jan Paweł II
Twitter/Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Benedykt XVI stan zdrowia: Z papieżem emerytem jest bardzo źle
  2. Papież Franciszek chce odejść? Złożył jasną deklarację
  3. Znaki zodiaku, które zostały uznane za najbrzydsze. Nie chcesz się znaleźć na tej liście
  4. Rasy psów dla seniora. Brak sił i starość nie eliminują posiadania psa
  5. Ksiądz przyznał się do gwałtu na chłopcu. Rodzice oskarżają własne dziecko

Naukowcy otworzyli grób Jezusa - tak wygląda [ZDJĘCIA]

ŹRÓDŁOo2.pl

Absolwentka twórczego pisania Uniwersytetu Łódzkiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka Pikio.pl