Jan Paweł II nie będzie już świętym? Powstaje międzynarodowa akcja

Jan Paweł II nie będzie już świętym? Powstaje międzynarodowa akcja Źródło: wikimedia.org

Jan Paweł II zostanie usunięty z panteonu świętych kościoła katolickiego? We Francji powstała międzynarodowa akcja, która chce, aby papież Franciszek usunął nazwisko Karola Wojtyły z listy osób, które uważane są za wzory chrześcijańskiej moralności. Czy inicjatywa osiągnie sukces?

Jan Paweł II wzbudza ostatnimi czasy wielkie emocje. Po tym, jak Papież Franciszek zasugerował, że Karol Wojtyła był zamieszany w tuszowanie zbrodni przestępców seksualnych, coraz więcej wiernych na całym globie chce, aby pochodzący z Wadowic duchowny został usunięty z listy świętych Kościoła katolickiego. We Francji powstała nawet międzynarodowa inicjatywa, na część pozbawienia świętości polskiego duchownego. Czy akcja odniesie swój sukces?

Jan Paweł II usunięty z panteonu świętych? Francuscy wierni chcą rozliczenia Karola Wojtyły

Dyskusja dotycząca postaci i pontyfikatu Jana Pawła II zaczęła się od wypowiedzi papieża Franciszka z lutego. Ten zasugerował, że działalność pochodzącego z Polski papieża opierała się na tuszowaniu pewnych niewygodnych faktów, które miały miejsce w Stolicy Apostolskiej.

- Jest taka historia: Benedykt XVI miał wszystkie papiery, dotyczące organizacji religijnej, w której dochodziło do korupcji seksualnej i ekonomicznej. Próbował o tym rozmawiać, ale napotkał przeszkody, nie mógł się tam dostać. W końcu papież Jan Paweł II, chcąc poznać prawdę, zwołał spotkanie i Joseph Ratzinger poszedł tam z teczką ze wszystkimi dokumentami. Kiedy wrócił, powiedział swojemu sekretarzowi: „Daj to do archiwum, wygrała druga strona” - powiedział Franciszek.

Te słowa zostały podchwycone przez wiernych na całym świecie, którzy zaczęli krytykować papieża Polaka za jego pontyfikat i decyzje dotyczące polityki Watykanu za czasów władzy Karola Wojtyły. Teraz, francuskie publicystyki z Le Monde chcą, aby pozbawić Polaka tytułu świętego.

Publicystyki z Le Monde szokują: Domagamy się dekanonizacji Jana Pawła II

O swoim postulacie dotyczącym Jana Pawła II, autorki opowiedziały na łamach Le Monde. Według kobiet papież nie powinien być dalej świętym, ponieważ jego działalność była wysoce niemoralna.

- Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię "racji Kościoła" oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji "kobiety", a także zakazu nauczania, propagowania oraz publikowania «teologii ciała«, którą głosił on podczas swych środowych katechez - napisały autorki w swoim felietonie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Maryla Rodowicz planuje POGRZEB! Piosenkarka pochowa najważniejszą osobę w swoim życiu
  2. Michał Szpak ma dziewczynę? Gwiazdor pokazał się z piękną blondynką. Razem wyglądają BAJECZNIE!
  3. Jolanta Kwaśniewska na nieznanym zdjęciu z młodości. Jest nie do poznania
  4. Żona Wiśniewskiego właśnie zadziwiła wszystkich. "Zrobi wszystko, żeby odzyskać Michała"
  5. Najbardziej dramatyczna sprawa w karierze Elżbiety Jaworowicz. Miała łzy w oczach

Źródło: Wprost

Następny artykuł