"Co by na to powiedział Jan Paweł II?". Międzynarodowa społeczność oburzona znęcaniem się nad kukłą Żyda w polskim mieście

"Co by na to powiedział Jan Paweł II?". Międzynarodowa społeczność oburzona znęcaniem się nad kukłą Żyda w polskim mieście Źródło: .

Jan Paweł II przez czas swojego pontyfikatu był orędownikiem pokojowych relacji chrześcijan i z wyznawcami innych religii. Papież, zdaniem wielu, byłby oburzony na samą myśl o wydarzeniu, do którego doszło wczoraj o miejscowości Pruchnik.

Jan Paweł II wciąż żyje w sercach i myślach Polaków. Papieża Polaka wspominamy jako tego, który położył nieocenione podwaliny pod pokojowe zmiany na świecie. Trudno wyobrazić sobie Ojca Świętego jako kogoś, kto krytykuje inne religie świata. 

"Co powiedziałby Jan Paweł II"? Oburzenie po antysemickim wydarzeniu w Pruchniku

Do bulwersującego wydarzenia doszło wczoraj w miejscowości Pruchnik. Uczestnicy nietypowej inscenizacji przygotowali wydarzenie z... chłostaniem kukły Żyda.

O wydarzeniu napisał lokalny portal Ekspresjaroslawski.pl. Czytamy, że do wydarzenia doszło w Wielki Piątek, czyli dzień, w którym w wielu miejscach Polski odbywa się misterium męki pańskiej. W Pruchniku postanowiono pójść o krok dalej. Organizatorzy wydarzenia przygotowali dużą kukłę Żyda z napisem "Judasz 2019. Zdrajca". Sąd nad "zdrajcą" odbył się po godz. 15:00. Na publiczny lincz przybyła znaczna grupa mieszkańców. 

Sprawa zaniepokoiła Światowy Kongres Żydów, który wydał w sprawie tego wydarzenia specjalne oświadczenie. Oburzenia w sprawie nie kryje wiceprezes Kongresu Robert Singer.

- Żydzi są głęboko zaniepokojeni tym okropnym odrodzeniem średniowiecznego antysemityzmu, który doprowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpienia - stwierdził.

ŚKŻ nawiązuje też do osoby Jana Pawła II. Papież Polak wspominany jest jako osoba łącząca chrześcijan i żydów. 

- Można się tylko zastanawiać, jak na tego typu przejawy antysemityzmu zareagowałby papież Jan Paweł II, w którego nauczaniu wielokrotnie podkreślano, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i człowiekowi. Możemy tylko mieć nadzieję, że Kościół i inne instytucje zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pokonać te przerażające uprzedzenia, które psują dobre imię Polski - podkreślono.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Po publicznym samosądzie "umownego Judasza",  przeciągnięto kukłę przed kościół, gdzie wymierzono karę - 30 uderzeń kijami. Według relacji portalu następnie "rozpruto kukłę, oderwano od niej głowę, a resztę wrzucono do wody".

Rytuał z topieniem kukły Judasza był przez wieku obecny w tradycji chrześcijańskiej. W XVIII wieku Kościół zakazał jednak podobnych działań. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Głuchoniemy mężczyzna ma kota. To, jak jego pupil się z nim komunikuje, jest niesamowite! Pospadacie z krzeseł - i wasze koty też!
  2. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz? Takich warunków NIKT się po niej nie spodziewał. Jej córki wiedzą o tym?
  3. Tragiczne doniesienia, z chwili na chwilę coraz gorsze. Mnóstwo Polaków nie żyje, ogromna liczba wypadków drogowych
  4. Alicja Bachleda-Curuś ma nowego partnera. Trudno uwierzyć, kim jest wybranek jej serca
  5. Jutro mija ostateczny termin na złożenie wniosku. Wyższa emerytura dla 100 tysięcy osób
  6. Dopiero teraz przekonamy się jak wygląda prawdziwa nagła zmiana pogody. Nad Polskę nadciąga pył z Sahary

źródło: Ekspresjaroslawski, Wprost

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News