Jan Paweł II napisał o relacji z kobietą. Opublikowano nieznany tekst papieża

Jan Paweł II napisał o relacji z kobietą. Opublikowano nieznany tekst papieża Źródło: wikimedia.org

Jan Paweł II pozostawił po sobie ogromną liczbę tekstów o charakterze religijnym, filozoficznym i literackim. Nie wszystkie zostały jednak opublikowane. Dziś światło dzienne ujrzał nieznany dotąd tekst, który opowiada o relacjach papieża z kobietą.

Jan Paweł II był nie tylko zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, ale również miłośnikiem języka polskiego i poetą. Jednak z uwagi na piastowane przez niego stanowisko, na pierwszy plan wysuwały się publikacje o charakterze duszpasterskim i teologicznym. Twórczość literacka papieża pozostawała jedynie ciekawostką. Dziś jest inaczej - nieznane dotąd teksty ujrzały światło dzienne.

"Juwenalia" to tytuł pierwszego tomu, w którym można znaleźć dzieła literackie Karola Wojtyły. Zaprezentowano w nim, a także opatrzono niezbędnym komentarzem, najwcześniejsze utwory z lat 1939-46, których autorem jest przyszły papież Jan Paweł II. Jeden tekst przykuwa szczególną uwagę ze względu na wyjątkowy temat. Zwierzchnik Kościoła Katolickiego pisze o relacjach z kobietą.

Jan Paweł II pisał o relacjach z kobietą. Dziś jego tekst ujrzał światło dzienne

W zbiorze tekstów literackich Karola Wojtyły można znaleźć nieopublikowany wcześniej i zupełnie wyjątkowy tekst. Utwór pt. "Ciągle jestem na tym samym brzegu" powstał w latach 1941-42 i zachował się w archiwach Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Odnalazła go tam Anna Karoń-Ostrowska.

Jest to jedyny tekst w biografii Wojtyły, który opowiada o relacji z kobietą. Utwór mówi o szczególnym momencie w życiu przyszłego papieża. Zmagał się on wówczas z ludzką miłością i rozważał, czy jego powołaniem jest małżeństwo i rodzina, czy raczej wyłączna służba Bogu w kapłaństwie. Bohaterami utworu są Łukasz i Maria, którzy zdradzają, co na temat relacjach damsko-męskich myślał przyszły papież Jan Paweł II. Utwór jest echem jego własnych doświadczeń.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Inne nieznane teksty papieża już wkrótce ujrzą światło dzienne

Krytyczne wydanie nieznanych dotąd dzieł literackich Karola Wojtyły i Jana Pawła II to wspólny projekt Wydawnictwa Znak, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie i Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Docelowo będzie ono liczyć trzy tomy, a premiera ostatniego planowana jest na rok 2020. 

Utwór "Ciągle jestem na tym samym brzegu" będzie można przeczytać dzisiaj. Oficjalna prezentacja pierwszego tomu już się odbyła:

– Możemy dzięki lekturze i analizie tych, którzy opracowali te dzieła, prześledzić drogę rozwoju duchowego młodego Karola Wojtyły, zwłaszcza czas poprzedzający jego wstąpienie do seminarium. Ten tom pokazuje od wewnątrz, co przeżywał, czego doświadczał, jak wzrastał Karol Wojtyła – mówił podczas prezentacji metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 

Już wkrótce będzie można przeczytać nieznane dotąd teksty, których autorem był przyszły papież Jan Paweł II. Wśród interesujących tematów, jakie poruszał w swojej poezji, były między innymi relacje damsko-męskie. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pola Raksa ma prawie 80 lat. Kiedy zobaczycie jak DZIŚ wygląda, oszalejecie
  2. Polska gwiazda chciała się ZABIĆ. Wszystko, przez ukochanego, który cierpiał na schizofrenię
  3. TVN robi co może. Ale Polsat puści dzisiaj wieczorem tak hitowy film, że Polacy oszaleją
  4. Polska piosenkarka ostro o swojej przeciwniczce. Nazwała ją workiem na spermę
  5. Po "Projekt Lady" chciała popełnić samobójstwo. Małgorzata Rozenek ją uwielbiała
  6. Burza nad Polską zamieniła się w koszmar. 6 osób nie żyje

źródło: TVP Info

  

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News