O swoim drugim powołaniu Jan Paweł II wspominał rzadko. Nie miało związku z kościołem

O swoim drugim powołaniu Jan Paweł II wspominał rzadko. Nie miało związku z kościołem

Jan Paweł II- autorytet moralny, przez niektórych uważany za najwybitniejszego Polaka i papieża w historii, był bez wątpienia człowiekiem wielkiej wiary i pokory. Święty kościoła katolickiego miał w życiu dwie pasje. Jedną z nich było kapłaństwo. Drugie zainteresowanie papieża nie jest jednak powszechnie znane.

Jan Paweł II to bardzo ciekawa biograficznie postać. W latach młodości głowa Kościoła katolickiego chciała zostać piłkarzem, poetą i artystą. O ile więcej wiemy o duchowym i papieskim dorobku Karola Wojtyły, o tyle w przypadku jego życia prywatnego nadal istnieje wiele pytań. Jaki naprawdę był papież Polak?

Jan Paweł II - jaki był naprawdę?

Przyszły Papież był osobą, która miała bardzo dużo zainteresowań. Od literatury, sportu, aż po największe namiętności młodzieńcze: teatr i kapłaństwo. - Już na etapie szkoły podstawowej Karol Wojtyła interesował się poezją i teatrem. Dzieła Cypriana Kamila Norwida, w tym trudny poemat Promethidion, chłopiec poznał już bardzo wcześnie i pokochał. Norwid pozostał dla Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II najbliższym poetą na całe życie. Rozmiłowany w jego twórczości odwoływał się doń nie tylko w swoich tekstach literackich, poetyckich, ale także w nauczaniu papieskim, w homiliach, w przemówieniach - wspomina papieża na łamach Naszego Dziennika Temida Stankiewicz-Podhorecka

Wielka miłość do teatru

- Miłość do sztuki teatru osiągnęła swoje apogeum w realizowaniu się artystycznym Karola Wojtyły jako aktora na scenie u Mieczysława Kotlarczyka w legendarnym Teatrze Rapsodycznym w Krakowie. Zainteresowania teatrem przebiegały dwutorowo: Karol Wojtyła jako aktor, ale też Karol Wojtyła jako dramaturg, autor sztuk teatralnych oraz szkiców publicystycznych na temat teatru - mówiła dalej Stankiewicz-Podhorecka. Karol Wojtyła, który nie był jeszcze w stanie duchownym, próbował swoich sił jako poeta oraz twórca sztuki. Duchowość oraz odniesienia do Boga były motywem przewodnim twórczości Świętego. Tak jest w dwóch dramatach Karola Wojtyły napisanych w 1940 roku, opartych na biblijnych opowieściach o Hiobie i Jeremiaszu. Tak jest też w dramatach powstałych w okresie powojennym: „Brat naszego Boga” (1945-1950), „Przed sklepem jubilera” (1960) czy „Promieniowanie ojcostwa” (1964). „Hiob” i Jeremiasz".DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Trudna decyzja o rezygnacji

- Jan Paweł II wiedział doskonale, co znaczy porzucić coś, co jest naszą pasją. Sam przecież zrezygnował z teatru, który był dlań ogromnie ważny, i wybrał miłość największą, miłość do Boga - twierdzi Temida Stankiewicz-Podhorecka na łamach gazety Doświadczenie teatralne i dramaturgiczne w roli twórcy miał swoje konsekwencje w życiu Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II, co papież sam przyznawał. Według obserwatorów pontyfikatu Jana Pawła II, teatr stał się świetnym przygotowaniem warsztatowym dla kapłana. Ta techniczna umiejętność i talent aktorski zaowocowały w ewangelizowaniu biskupim, a potem w sposobie przekazu nauczania papieskiego.Najlepsze newsy dnia:

  1. Myśleli, że uratowali zwykłe szczeniaki. Byli wstrząśnięci, kiedy okazało się czym są
  2. Znaki zodiaku i łóżko. Które z nich są najlepszymi kochankami?
  3. Polsat będzie nawracał Polaków! Widzowie są oburzeni
Następny artykuł