Jan Paweł II, jeszcze jako kardynał, udzielał mu wiele lat temu święceń kapłańskich. Odbierał je wespół z innym bliskim współpracownikiem przyszłego papieża, Stanisławem Dziwiszem. Kościół małopolski i kraj żegna dziś wielkiego duchownego.

Jan Paweł II pokładał w nim spore nadzieje. Praca duchownego i wykładowcy akademickiego była codziennością pracy papieża Polaka, ale i duchownego, któremu udzielił przed laty święceń kapłańskich. Dziś media obiega smutny komunikat. Dotarł on dzięki pośrednictwu mediów społecznościowych.

Katedra na Wawelu informuje – nie żyje szanowany krakowski duchowny

– Smutna informacja, która dotarła do katedry. Zmarł ks. infułat Jan Maciej Dyduch – były rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej – poinformowała wczoraj Katedra na Wawelu przez swój oficjalny profil na Facebooku.

Ksiądz prof. Dyduch, jak informuje strona Archidiecezji Krakowskiej, miał w chwili śmierci 78 lat. Był rektorem Uniwersytetu Papieskiego w latach 2004-2010. Całe swoje życie poświęcił pracy duchowej, którą łączył z wykładaniem na uczelni.

Jan Paweł II bliski mu przez całe życie

Były rektor otrzymał święcenia kapłańskie w 1963 roku z rąk kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Osoba Wojtyły pozostała mu później szczególnie bliska. Korzystał z kontaktów z papieżem publikując kolejne artykuły naukowe i popularno-naukowe. Jak przypomina portal Diecezja.pl ksiądz profesor napisał m. in. „Obowiązki i prawa wiernych świeckich w prawodawstwie posoborowym” (1986).

Wiele z nich dotyczyło osoby papieża Polaka. Serwis wylicza najważniejsze: „Rola i znaczenie konkordatu” (1994), „Kardynał Karol Wojtyła w służbie Kościołowi Powszechnemu” (1998), „Kanoniczne wizytacje parafii kard. K. Wojtyły” (2000), „Kardynał Karol Wojtyła w służbie Konferencji Episkopatu Polskiej” (2007).

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Papież nie chciał o nich mówić. 8 najgłośniejszych cudów Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

Ksiądz profesor Dyduch wytrwale inwestował czas w karierę akademicką. Piął się po szczeblach – w 1980 uzyskał doktorat, a pięć lat później, na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, habilitację. Upragnioną profesurę uzyskał w 1998 roku. W latach 1981-2004 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Zmarłego księdza profesora żegnają bliscy i internauci. Ci ostatni składają wyrazy współczucia i pamięci na Facebooku.

– Kolejna wielka strata. Wspaniały dobry człowiek – napisała jedna z użytkowniczek Facebook pod postem Katedry Wawelskiej.

Katedra zapowiedziała, że pogrzeb profesora Dyducha odbędzie się jutro, tj. w poniedziałek, o godz. 9.45. Dla Krakowa będzie to wydarzenie szczególne. W ruch wprawiony zostanie symboliczny dla Polaków Dzwon Zygmunt.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Legendarna, wyjątkowa Polka nie żyje! Kościół katolicki na całym świecie w ciężkiej żałobie
  2. Nie żyje aktor legendarnego serialu na TVP! Koszmarny dzień dla fanów
  3. Zamykają je żywcem w „grobach”. Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  4. Znaki zodiaku o ognistym temperamencie. Kto ma diabełka za skórą?
  5. Nie żyje wyjątkowa postać. Bez niego nie byłoby największych kinowych hitów

Jan Paweł II i tajemnice jego życia. Co skrywał papież Polak