Ile kremówek zjadł Jan Paweł II? Szkoły podstawowe zorganizowały konkurs matematyczny o papieżu

Ile kremówek zjadł Jan Paweł II? Szkoły podstawowe zorganizowały konkurs matematyczny o papieżu Źródło: Flickr/Levan Ramishvili

Jan Paweł II budzi w Polsce wiele skojarzeń, jednak mało kto kojarzy go z matematyką. Mimo to polska szkoła zorganizowała konkurs matematyczny o papieżu.

Jan Paweł II jest w Polsce niezwykle ważną postacią. Stawia się mu pomniki, jego imieniem nazywa się ulice i szkoły. Jednak mało kto spodziewałby się papieża Polaka w zadaniach z algebry. Uczniowie z małopolski na konkursie matematycznym zmagali się zadaniami, których motywem przewodnim był Karol Wojtyła.

Ile kremówek zjadł Jan Paweł II? Zaskakujące zadania z matematyki

Konkurs Krakowska Matematyka organizowany jest dla dzieci klas 4-6 szkół podstawowych w Małopolsce. Nie wiadomo, czemu wybrano papieża Polaka jako motyw przewodni konkursu, ale trzeba przyznać, że autorzy zadań wykazali się nie lada kreatywnością.

Wśród zadań znajdują się takie jak: ile kremówek zjadł Karol Wojtyła na wyjściu z kolegami po maturze, czy ile minut wcześniej musiał wyjść z domu w Wadowicach przyszły papież, żeby dogonić kolegę ze szkoły w połowie drogi. Choć treść zadań jest typowa dla tych, które dostają dzieci w podstawówce, to dziwi wplecenie wątku papieskiego.

- Przyjmijmy, że spód jednej kremówki ma kształt kwadratu o boku 8 cm. Jaki jest obwód prostokątnej tacy, na której równo jedna obok drugiej ułożono dokładnie 54 kremówki. Kremówki zajęły całą powierzchnię tacy. Każdy bok tej tacy jest dłuższy niż 40 cm. Zapisz obliczenia i podaj odpowiedź z jednostki - brzmi jedno z zadań.

Kontrowersje związane z Janem Pawłem II w konkursie matematycznym

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- To się w głowie nie mieści. Nie sądziłam, że dożyję czasów kiedy matematyka będzie wikłana w sprawy religijne i ideologiczne. Jan Paweł II w ogóle nie kojarzy się z matematyką. Studiował polonistykę, zajmował się teatrem, był teologiem, skąd zatem pomysł, by w ten sposób uhonorować go na konkursie matematycznym? - mówiła Małgorzata Jantos z rady miejskiej Krakowa dla portalu edukacyjnego Miasto Pociech.

Dzisiaj grzeje: 1. Przeprowadziła się z dziećmi do nowego domu. Kiedy weszła na strych stanęło jej serce. Jeszcze nigdy tak szybko nie uciekała
2. Edyta Górniak dostała SMS-a i osunęła się na ziemię. Treść o śmiertelnym wypadku zmroziła gwiazdę

Z reguły konkurs matematyczny Krakowska Matematyka ma jakiś motyw przewodni. Rok temu patronem było Stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego, wcześniej przewijał się temat Tadeusza Kościuszki i rzeki Wisły. W tym roku postawiono na Jana Pawła II.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Atak zimy w Polsce pewny. Europejskie Centrum ostrzega przed anomaliami, doniesienia nie wyglądają dobrze
  2. Mąż zostawił ją po 37 latach, poprosiła go o tylko jedną, niewinną rzecz. Nie mógł przewidzieć, że to plan paskudnej zemsty
  3. Kwoty wpływające na konto Sochy zwalają z nóg. Ujawnili źródła dochodu gwiazdy
  4. Olbrychski ujawnił, co Maria Kaczyńska uważała o swoim szwagrze
  5. Wielkie ZAMIESZANIE z wypłatą trzynastej emerytury. Może ona naruszyć dyscyplinę

Źródło: Nesweek

Następny artykuł