Polka zdradza tajemnice Watykanu. "Widziałam, jak Jan Paweł II odprawiał egzorcyzmy. Dziewczyna się wiła"

Polka zdradza tajemnice Watykanu. "Widziałam, jak Jan Paweł II odprawiał egzorcyzmy. Dziewczyna się wiła" Źródło: WikiMedia Commons/Thomas J. O'Halloran

Jan Paweł II we wspomnieniach Magdaleny Wolińskiej-Riedi. Autorka książki "Kobieta w Watykanie" zwierza się z kulis życia w Wiecznym Mieście i wspomina o egzorcyzmach, które odprawiał papież Polak. Wywarły na niej ogromne wrażenie.

Jan Paweł II na zawsze pozostanie w pamięci Polaków jako wielki przywódca duchowy. Ostatnio kolejne rewelacje na temat jego pontyfikatu ujawniła Magdalena Wolińska-Riedi, żona watykańskiego gwardzisty. W rozmowie z "Gazetą" opowiadała m.in. o niesamowitych regulacjach, którymi objęci są mieszkańcy najmniejszego państwa świata oraz o egzorcyzmach, które odprawiał na Placu św. Piotra polski papież.

Autorka książki zdradza szczegóły życia w Watykanie

Magdalena Wolińska-Riedi opublikowała ostatnio swoją pierwszą książkę dokumentującą czasy, gdy mieszkała z mężem-gwardzistą w Watykanie. Kobieta opisuje zarówno pozytywne doświadczenia, jak na przykład zaskakującą życzliwość kardynałów, oraz te mniej przyjemne aspekty mieszkania w najmniejszym państwie świata - jak wszechobecny nadzór kamer i wygórowane wymagania, które należy spełnić, żeby móc się tam osiedlić.

- Sprawdzano też, czy jestem niekarana, czy w rodzinie nie było rozwodów. No i przede wszystkim, czy jestem praktykującą katoliczką. Gdybym nią nie była, o ślubie i mieszkaniu w Watykanie nie byłoby mowy. Gwardziści, którzy mają partnerki innych wyznań, nie mogą po ślubie zamieszkać z nimi w Watykanie - opowiada w wywiadzie Wolińska. 

Żeby spełnić wymogi Watykanu, musiała przeorganizować całe swoje życie. Mieszkańcy są regularnie legitymowani przy wyjściu i wejściu do Wiecznego Miasta. W całym państwie mieszka zaledwie 19 świeckich kobiet - to żony gwardzistów oraz żona lokalnego elektryka, która jest swego rodzaju wyjątkiem. Żeby w ogóle móc się ożenić, gwardziści muszą przepracować co najmniej 5 lat. Nic dziwnego, że kobiety na terenie Watykanu są traktowane w wyjątkowy sposób. 

- Kiedy musiałam wejść do domu po coś dla małego dziecka, kardynał czekał przed wejściem i - na moją prośbę - bujał wózek. Naprawdę! Panuje za Spiżową Bramą taka zwyczajna, sąsiedzka życzliwość - relacjonuje Wolińska. 

Jan Paweł II publicznie odprawiał egzorcyzmy. Wyjątkowe wspomnienie autorki z papieżem Polakiem

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W wywiadzie można też przeczytać o tej mrocznej stronie Watykanu, aczkolwiek Wolińska zdradza niewiele szczegółów. Wspomina o tym, że na ulicach miasta bardzo wyczuwalne są napięcia w strukturze władzy oraz o tym, że na każdym kroku mieszkańców obserwują setki kamer. Jej mąż wiedział dokładnie, kiedy wychodziła z domu - mógł zobaczyć to na monitoringu.

Dzisiaj grzeje: 1. Twórcy Kiepskich "uśmiercą" Ferdka. Widzowie zobaczą pogrzeb
2. Gwiazda "Na Wspólnej" samotnie wychowuje śmiertelnie chorą córkę. Codziennie drży o jej przyszłość

Kobieta opowiedziała również o swoich doświadczeniach z papieżami - spotkała ich trzech, od Jana Pawła II, przez Benedykta XVI, po Franciszka. Z polskim papieżem wiąże się dla niej wyjątkowe wspomnienie, świadczące o sile papieża Polaka.

- Widziałam, jak na placu św. Piotra odprawiał egzorcyzmy. Dziewczyna się wiła, a on się nad nią modlił. To był wielki człowiek, z niesamowitą siłą modlitwy - wspomina autorka książki.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polacy w Szwecji okradają Polaków. Bezczelna metoda
  2. Lekarz nie wykrył u niej ciąży, dziecko przyszło na świat z wieloma wadami. Zaproponował jej 5 tys "odszkodowania"
  3. Noworodek umierał w męczarniach przez dwa dni. Jego katem była 11-latka
  4. Piorunująca sepsa w Polsce! Polsat informuje o straszliwej śmierci
  5. Złe wieści o Muńku Staszczyku. Okropna choroba

źródło: gazeta

Następny artykuł