Jan Paweł II - przed Polakami ukryto jego prywatne zdjęcia.
Screen / YouTube / Krzysztof Łukasiewicz
Dominik Kwaśnik - 11 Sierpnia 2019

Wypłynęły zapomniane notatki. Ujawniają, że przed Polakami ukryto nadzwyczaj prywatne zdjęcia Jana Pawła II zrobione z ukrycia

Jan Paweł II jeżdżący na nartach czy podczas wycieczki górskiej to zdjęcia, które widział niemalże każdy. Są jednak fotografie, których zdecydowano się nie publikować przez długie alta. Teraz na jaw wychodzi, dlaczego tak się stało.

Jan Paweł II był papieżem wyjątkowym - zrewolucjonizował sposób wypełniania pontyfikatu. Nie dystansował się od wiernych, odbywał liczne podróże, był aktywny. Dlatego też istnieje wiele zdjęć, które pokazują go w mniej formalnych sytuacjach, niż kościelne uroczystości. Jazda na nartach czy wycieczki górskie to jedne z wielu przykładów, które zapadły w pamięci milionom Polaków. Pewnych fotografii nie chciano jednak publikować. W sprawę zamieszany był sam premier Włoch.

Jan Paweł II na prywatnych fotografiach. Premier pomaga blokować publikacje?

Historię opisano w magazynie "Sette" włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Okazuje się, że były premier Włoch, zmarły w 2013 roku Giulio Adreotti, pomagał Watykanowi w blokowaniu publikacji prywatnych zdjęć Jana Pawła II. Tak wynika z zapisków, które znalezione zostały po jego śmierci. Teraz notatki zostały opublikowane i przedstawiają szczegóły operacji.

Jan Paweł II - przed Polakami ukryto jego prywatne zdjęcia.Wypłynęły zapomniane notatki. Ujawniają, że przed Polakami ukryto nadzwyczaj prywatne zdjęcia Jana Pawła II zrobione z ukryciaCzytaj dalej

Adreotti pełnił ważną rolę w misji, której celem było zablokowanie publikacji zdjęć przedstawiających Jana Pawła II na basenie. Paparazzi uchwycili papieża w kąpielówkach, gdy odpoczywał w swojej rezydencji Castel Gandolfo w 1980 roku.

W notatkach byłego premiera znajduje się sporo szczegółów sprawy, w tym opis negocjacji. O pomoc w delikatnej misji poprosił go watykański sekretarz stanu, kardynał Agostino Casaroli. Adreotti przerwał wakacje w Trydencie, by pomóc kościelnemu państwu w ważnej sprawie.

Negocjacje w sprawie zdjęć. To była sprawa polityczna

Zdjęcia papieża na basenie starano się sprzedać niemieckiemu pismu za 300 milionów lirów. Tamta redakcja odrzuciła propozycję, a za jej pośrednictwem o sprawie dowiedział się Watykan. Wtedy postanowiono poprosić Andreottiego, by wysondował wśród włoskich wydawców, czy także otrzymali ofertę kupna kłopotliwych fotografii.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

HomoseksualizmZnani politycy, którzy ujawnili swój homoseksualizm [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Był to czas, gdy w Polsce rozpoczynały się strajki w Stoczni Gdańskiej. To właśnie sytuacja polityczna w ojczyźnie papieża była głównym argumentem, by nie upowszechniać zdjęć.

- Sytuacja w Polsce zobowiązuje do tego, by zrobić wszystko i interweniować, nie dopuszczając do publikacji - cytował w zapiskach słowa mediolańskiego wydawcy Andreotti.

Dzisiaj grzeje:

1. 11-latek dokonał niewyobrażalnego odkrycia na plaży. Wyglądało to strasznie, ale skończyło się niesamowicie

2. Wydano ostrzeżenie dla klientów ING i mBanku! Możecie stracić pieniądze

Inni włoscy wydawcy zgodzili się ze stanowiskiem, że ukazanie zdjęć mogłoby skomplikować sytuację polityczną w Polsce. Doszło do porozumienia, a przedstawiciele mediów zgodzili się nie upowszechniać kłopotliwych fotografii.

Ostatecznie zdjęcia ujrzały światło dzienne - ukazały się rok później, a wydrukowało je m.in. pismo "Gente".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Uwielbiana aktorka znów walczy z bezlitosnym rakiem. Lekarze nie dają jej żadnych szans
  2. Gwiazda TVN wzięła ślub w TAJEMNICY. Nie powiedziała o tym nikomu, wygadali się znajomi
  3. Pies zaczepia kota i szybko dostaje nauczkę, którą zapamięta na zawsze. Nagranie bawi do łez
  4. W fontannie na Śląsku dokonano strasznego odkrycia, o którym mówią już prawie wszystkie media w Polsce. Nie mieści się w głowie
  5. Syn Joanny przyszedł na ślub matki. Przez pewien szczegół weselnicy zmieszali go z błotem

Jarosław KaczyńskiCo na obiad je prezes Kaczyński? Ulubione dania światowych przywódcówCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News