TVP zdecydowała się ujawnić nieznane dotąd słowa Jana Pawła II. Jeszcze nigdy ich nie słyszeliście

TVP zdecydowała się ujawnić nieznane dotąd słowa Jana Pawła II. Jeszcze nigdy ich nie słyszeliście Źródło: Wikipedia/José Cruz/Abr

Jan Paweł II to jedna najważniejszych postaci w polskiej historii najnowszej. Ukochany przez miliony Polaków papież nadal funkcjonuje w wyobraźni polskiego społeczeństwa jako najlepszy biskup Rzymu w historii. TVP ujawniło właśnie nieznane przemówienie naszego świętego.

Jan Paweł II umarł w 2005 roku, ale nadal jego nauki są obecne w polskim społeczeństwie. Cała Polska płakała po stracie ukochanego papieża. W tym roku obchodzimy 40 rocznicę jego pierwszej pielgrzymki do naszego kraju. W związku z tym TVP ujawnia nieznany dotąd dokument pochodzący z tej wizyty.

Jan Paweł II i jego pielgrzymka do Polski

Wybranie Karola Wojtyłły, pochodzącego z Wadowic polskiego kardynała, na biskupa Rzymu było wydarzeniem, które zaskoczyło wszystkich. Jego pontyfikat pełny był niespodzianek, a nauki, które proponował doprowadziły do wielu zmian w Kościele Katolickim

Słynna pierwsza pielgrzymka do Polski po historycznym konklawe odbyła się w 1979 roku. Ta wizyta miała ogromny wpływ na katolików w Polsce. Wszyscy znają słynne słowa papieża:"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi". Za pośrednictwem TVP pojawiły się nowe fakty dotyczące tej wizyty Jana Pawła II w naszym kraju. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nieznane przemówienie Jana Pawła II

Wygląda na to, że nie wszystko związane z tą pielgrzymką dotarło do mediów. Dopiero teraz zostało ujawnione przez TVP, że papież podczas tej wizyty przemawiał również do Rady Głównej Episkopatu Polski. Treść tego przemówienia zostało opublikowana i nosi tytuł "Sprawy, które toczą się w Polsce, mają znaczenie światowe". Te słowa wypowiedział sam papież i należą one do nieznanych wcześniej wypowiedzi Ojca Świętego.

Za odnalezienie i opracowanie tego tekstu odpowiedzialny jest dr Andrzej Grajewski. Uważa, że w tym dokumencie poruszone zostały bardzo istotne kwestie, chociażby relacji Stolicy Apostolskiej z władzami PRL-u. To spotkanie papieża z biskupami było zupełnie spontanicznym wydarzeniem, którego nie było w terminarzu biskupa Rzymu. Odbyło się na Jasnej Górze, najprawdopodobniej między modlitwą Anioł Pański a obiadem o godzinie 14. Na spotkaniu obecni byli: prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, metropolita poznański abp Jerzy Stroba, metropolita krakowski abp Franciszek Macharski, sekretarz generalny KEP bp Bronisław Dąbrowski, metropolita wrocławski abp Henryk Gulbinowicz oraz biskupi: gdański - Lech Kaczmarek i przemyski - Ignacy Tokarczuk. 

Publikacja jest szczegółowym zapisem wypowiedzi Jana Pawła II. Można w nim przeczytać słowa papieża, o których nikt nigdy wcześniej nie słyszał. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Wielka tragedia dotknęła Danutę Wałęsę. Kobieta dopiero niedawno postanowiła o tym powiedzieć. To straszne! Reakcja Lecha jest oburzająca!
  2. Nie uwierzycie jak Iwona Pavlovic wyglądała jako nastolatka! Była PIĘKNA! Te zdjęcia zwalają z nóg!
  3. Isabel Marcinkiewicz dostała za swoje? Taka decyzja sądu wprawiła ją w osłupienie
  4. Roksana Węgiel w końcu przerywa milczenie ws. zatrzymania przez policję. To tłumaczenie nie spodoba się wielu fanom
  5. Smutna wiadomość obiega media. Nie żyje były piłkarz reprezentacji Polski
  6. Zastygliśmy, gdy zobaczyliśmy jak teraz wygląda żona Wiśniewskiego, Mandaryna. Ale jej 16-letnia córka deklasuje nawet Roksanę Węgiel

Źródło: TVP INFO

 

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu