Wałęsa ujawnił nieznane fakty o Janie Pawle II. Wielu Polaków będzie mocno zdziwionych

Wałęsa ujawnił nieznane fakty o Janie Pawle II. Wielu Polaków będzie mocno zdziwionych Źródło: Wikimedia Commons/Jarosław Roland Kruk; Wikimedia Commons/Ronald Reagan Library

Jan Paweł II i Lech Wałęsa to jedni z najbardziej znanych Polaków za granicą. O znajomości obu tych osobistości było wiadomo od dawna. Teraz były prezydent RP zdradził nowe fakty o papieżu Polaku.

Jan Paweł II niejednokrotnie przyjmował na audiencję Lecha Wałęsę. Choć to lider Solidarności był działaczem politycznym w czasach PRL, to wybór na papieża Polaka, kiedy w kraju rządziły antykościelne władze, odbił się szerokim echem. Były prezydent RP zdradził teraz nowe fakty o papieżu.

Lech Wałęsa udzielił obszernego wywiadu na temat upadku komunizmu

We włoskim dzienniku La Republicca, pojawił się wywiad z Lechem Wałęsą, w którym redaktor gazety rozmawiał z byłym prezydentem na temat upadku żelaznej kurtyny i związanych tym przemian w europie wschodniej i środkowej. Artykuł zatytułowany był "Byliśmy sami, a potem przybył Wojtyła".

- Cały świat mówił nam: przestańcie robić głupoty, w kraju kontroluje was krok po kroku dwieście tysięcy sowieckich żołnierzy, wokół Polski jest ich ponad milion, są silosy broni nuklearnej - mówił Lech Wałęsa. Wtedy też wyjawił jaką rolę w jego działalności grał Jan Paweł II.

Jan Paweł II znał się z Lechem Wałęsą. Były prezydent przedstawia szczegóły

Okazuje się, że niebagatelną rolę w walce z ustrojem Polskiej Ludowej miał odegrać wybór Karola Wojtyły na papieża. Nie od dziś wiadomo, że te informacje nie zostały ciepło przyjęte przez władze rządzącej partii PZPR. Lech Wałęsa zdradził teraz na ten temat dokładne szczegóły. Kluczowa miała być wizyta papieża w kraju w 1979 roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Oczywiście, to nie papież zrobił rewolucję, ale to tak, jakby dał nam słowo, a my przełożyliśmy je na zwycięstwo - powiedział Lech Wałęsa.

Dzisiaj grzeje: 1. Piękna gwiazda PRL pochowana PÓŁ ROKU po śmierci. Miała 61 lat, podzieliła los Ireny Dziedzic
2. Odmówił spotkania z Andrzejem Dudą i jeszcze publicznie go upokorzył. Wizytę w Holandii prezydent zapamięta na długo

Były prezydent podkreślił także, że to właśnie dzięki papieżowi nie doszło do rozlewu krwi. Ojciec Święty miał namawiać do pokojowych protestów, nie do zbrojnej walki, co ostatecznie przyniosło skutek. Ponadto Lech Wałęsa przyznał, że świetnie rozumiał się z Janem Pawłem II.

-  Właśnie dlatego, że ja i Ojciec Święty znaliśmy się dobrze, nie mówiliśmy o tym, rozumieliśmy się bez słów - podkreślił były lider NSZZ Solidarność. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Szykują się OGROMNE zmiany w emeryturach. Zobacz co czeka Twoje pieniądze
  2. Na pogrzeb Anny Jantar przyszło aż 40 tysięcy Polaków. To, jak wygląda jej grób dziś jest nie do uwierzenia
  3. Uczestnik MasterChefa zdradza przepis na idealnego kurczaka. Zachwycisz nim nawet swoją babcię
  4. Żona usłyszała nietypową propozycję męża i myślała, że ją testuje. Mówił całkowicie poważnie, chciał zobaczyć wyjątkowo przykre sceny
  5. Ksiądz wszedł między nastolatki i na oczach wszystkich zrobił piorunującą rzecz. Pisków i krzyków nie było końca

Źródło: Super-Express

Następny artykuł