Papież Jan Paweł II bardzo często i chętnie wspominał o swym ojcu. Rzadko opowiadał za to o matce, której postać niezwykle zainteresowała jednak Milenę Kindziuk, autorkę książki „Matka Papieża”. Jakie tajemnice Emilii Wojtyły ujawniła pisarka?

Dotarcie do informacji dotyczących matki Jana Pawła II było niezwykle trudne. Sam papież nie wypowiadał się bowiem na jej temat prawie wcale. Trudnego zadania zbadania życiorysu kobiety podjęła się jednak Kindziuk.

Jan Paweł II – historia matki papieża

Rodzice Karola Wojtyły pobrali się w 1906 roku. Ich pierwszym dzieckiem był Edmund. Jakiś czas później Emilia zaszła w ciążę, jednak jej córeczka zmarła tuż po porodzie. Dramat ten odcisnął na życiu matki przyszłego papieża wstrząsające piętno.

Niezwykle ucieszyła się jednak, gdy wkrótce dowiedziała się, że znów spodziewa się dziecka. Jej radość nie trwała jednak długo.

Dramat Wojtyły

Wadowicki położnik, Jan Moskała, powiedział jej bowiem, iż ciąża jest zagrożona. Ostrzegł także, że jeżeli zdecyduje się urodzić, może tego nie przeżyć. Zasugerował więc aborcję.

– Pełna lęku i niedowierzania opuściła gabinet lekarski. Powolnym krokiem kierowała się w stronę domu, wciąż słysząc w myślach tylko jedno zdanie: „Nie przeżyje pani tego porodu, proszę dokonać aborcji”. Z niecierpliwością czekała na powrót Karola z pracy, mimowolnie patrząc w okno, które wychodziło prosto na zegar słoneczny z napisem: „Czas ucieka, wieczność czeka”. Ma zabić dziecko, które nosi w sobie? – myślała. Nie zezwolić mu przyjść na świat tylko dlatego, żeby ratować siebie? Zresztą kobiety nieraz słyszą, że mogą umrzeć w czasie porodu, a potem się okazuje, że jednak żyją. Była też świadoma, że istnieje druga strona medalu. Miała przecież syna Edmunda, któremu była jeszcze potrzebna. (…) Po rozmowie z mężem Emilia nie miała już wątpliwości: urodzi! – opowiedziała Kindziuk.

Ostatecznie Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku. Jego matka zdecydowała się urodzić. Zarówno ona sama, jak i dziecko przeżyli poród.

10 zaskakujących faktów z życia Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jan Paweł II miał siostrę. Jej historia jest wstrząsająca

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tuż przed śmiercią, Jan Paweł II wyszeptał ostatnie słowa. Wstrząsające

PRZECZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek spełnił ostatnią wolę Jana Pawła II. Zmienił nauczanie Kościoła

12 cytatów Jana Pawła II, które zmienią twoje spojrzenie na życie

Zobacz również