Nie udało się wygrać walki z chorobą. Doszła do nas rozpaczliwa wiadomość o śmierci Jana Kruczka

Nie udało się wygrać walki z chorobą. Doszła do nas rozpaczliwa wiadomość o śmierci Jana Kruczka Źródło: Pixabay/xaam-fotografiert

Całą Polskę obiegła właśnie smutna wiadomość z kraju. Nie żyje dr Jan Kruczek, wielki znawca broni historycznej oraz twórca zbrojowni. Mężczyzna większość swojego życia poświęcił pracy w pszczyńskim zamku. Jego odejście jest ogromna stratą. Z całego kraju płyną kondolencje.

Jak informuje Dziennik Zachodni, zmarł dr Jan Kruczek. Niestety mężczyzna przegrał walkę z chorobą. Był wielkim znawcą broni historycznej oraz twórcą zbrojowni i autorem wielu publikacji. W pszczyńskim zamku pracował przez niemal 50 lat. Mimo choroby, pracował prawie do końca swoich dni. Informację o jego odejściu przekazało Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Smutna wiadomość z kraju, nie żyje dr Jan Kruczek

Dr Jan Kruczek ukończył historię sztuki na Uniwesrytecie Jagiellońskim. Interesował się przede wszystkim bronią z okresu XVII-XVIII wieku. Wówczas była ona bogato inkrustowana oraz zdobiona. W 1975 roku stał się aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. 

Był autorem rozprawy pt. "Produkcja broni i oporządzenia jeździeckiego na ziemi pszczyńskiej od XVII do połowy XIX w", napisanej w 1980 roku. Dzięki niej zdobył dyplom doktora nauk humanistycznych w Instytucie Kultury Materialnej PAN w Warszawie. Przez całe życie bardzo ciężko pracował. Był nieustannym poszukiwaczem.

W latach 1976-1982 udało mu się opracować dzieje kilku ośrodków produkcji broni  w dawnym Królestwie, a także noty biograficzne rusznikarzy polskich do wielkiego słownika rusznikarzy i wytwórców kusz (wydany w Szwajcarii). 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przez niemal 50 lat pracował w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Jego dziełami zostały zbrojownia (1984), korytarz myśliwski (1992), galerie I i II piętra (1996,1992), gabinet pracy księcia (1993), przedpokój myśliwski (1993) oraz nowa zbrojownia w gotyckich piwnicach zamkowych (2006). 

Jeśli mowa o badaniach naukowych, najbliższymi mu były: dawne uzbrojenie, dzieje zamku w Pszczynie, a także obyczaj dworski. Jego książka pt. "Życie dworskie w Pszczynie 1765-1846" została wyróżniona nagrodą II stopnia w konkursie ministerstwa kultury i sztuki. W 2016 roku doktor Jan Kruczek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. O jego odejściu poinformowało muzeum.

Dzisiaj grzeje: 1. Zapadła decyzja. Wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla części Polaków

2. Wiele osób nie miało pojęcia. Chodzi o ojca Beaty Szydło

3. Wkrótce pogrzeb Jacka Czyża. Rodzina aktora zwraca się do wszystkich z wielką prośbą

- Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. Jana Kruczka, naszego wieloletniego Kolegi, którego wspominać będziemy jako pogodnego i zawsze uśmiechniętego. Wieloletni pracownik Muzeum, z którym był związany zawodowo przez prawie 50 lat. Historyk sztuki, muzealnik, ceniony bronioznawca, badacz dziejów ziemi pszczyńskiej. Przez wiele lat z dużym oddaniem poświęcał się pracy oraz sprawom Muzeum. Jego dokonania naukowo-badawcze wywarły niemały wpływ na rozwój oraz obecny kształt i pozycję Muzeum Zamkowego. Z rodziną oraz bliskimi zmarłego łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia - zawiadomiło Dziennik Zachodni Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Dr Jan Kruczek urodził się 15 grudnia 1945 roku, zmarł 30 lipca 2020. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dramat Rafała z „Królowych życia”, okłamał wszystkich? Na jaw wyszła niewygodna prawda
  2. Miał całe życie i karierę przed sobą. Niestety, nie żyje. 18-letni sportowiec został zastrzelony
  3. Widzowie TVN nie wierzyli własnym oczom. Wszystko poszło na żywo
  4. Był na grzybach, kiedy poczuł okropny odór. Natrafił na "palce diabła", zdjęcia błyskawicznie obiegły sieć
  5. Zdjęcie wszystko ujawniło, nie ma wątpliwości. Nikt nie wiedział o tajemnicy Szymona Majewskiego
  6. Widzowie oglądali program "Sędzia Anna Maria Wesołowska", ale nic nie podejrzewali. Właśnie ujawniono zatrważającą prawdę
  7. Wypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatach     
  8. Rosół za 5 złotych? Bulion wg przepisu Ćwierczakiewiczowej z 1871 roku króluje na polskich stołach, wygrywa smakiem i aromatem
  9. Kolejna wpadka Filipa Chajzera. Na wizji padły niewybredne komentarze, widzowie mają już dość

Źródło: Dziennik Zachodni

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News