Jan Englert z żalem o swojej rodzinie. "Czułem żal do Boga"

Jan Englert z żalem o swojej rodzinie. "Czułem żal do Boga"

Jan Englert jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Jego kariera, która rozciąga się na całe dekady, wywarła ogromny wpływ na nasze rodzime teatry i kinematografię. W niedawnym wywiadzie artysta opowiedział o swojej najbliższej rodzinie.

Ikona polskiego kina urodziła się w 1943 roku, w okupowanej przez Niemców Warszawie. Na ekranach kin zadebiutował w 1957 roku, grając rolę łącznika w opowiadającym o tragedii powstania warszawskiego filmie Andrzeja Wajdy "Kanał", który zyskał miano jednego z największych arcydzieł w historii polskiej sztuki filmowej. Englert był rozchwytywany, lecz nie zawsze wiodło mu się dobrze. W 1983 roku musiał sprzedać swoją najcenniejszą pamiątkę po ukochanym dziadku - wart ogromnie wiele zegarek, którego nigdy później nie odzyskał. Próby odkupienia zegarka zakończyły się fiaskiem, ale zaowocowały zakochaniem się aktora w hazardzie i wyścigach konnych. Z najbliższą rodziną wiążą się jednak jeszcze inne dramatyczniejsze wspomnienia. Mają one związek z bohaterską postawą jego dziadków i historią, która naszego kraju nie oszczędzała w okresie narodzin i wczesnej młodości artysty.

Jan Englert czuł ogromny żal do Boga

Aktor w młodości mieszkał z dziadkami, którzy doskonale pamiętali czasy okupacji i powstanie warszawskie. Dziadek, który u schyłku życia podarował mu zegarek, aktywnie uczestniczył w walkach, a babcia pracowała jako sanitariuszka. Dziadek często oprowadzał młodego Englerta po Warszawie snując opowieści o dawnych czasach, oraz starał się wychować młodzieńca w duchu patriotycznym. Zwiedzając gruzy jeszcze nieodbudowanej do końca stolicy, Jan Englert czuł ogromny żal, że urodził się za późno, by osobiście chwycić za karabin i ruszyć na powstańcze barykady. - Służył w obronie cywilnej, babcia zaś była sanitariuszką. Wyobrażałem sobie, co przeżyli, bo jako dziecko chodziłem po gruzach Starego Miasta i czułem żal do Boga, że urodziłem się za późno, by bohatersko zginąć za ojczyznę - opowiedział mediom legendarny aktor. Jedyne, co mógł zrobić to grać w związanych z tematyką wojenną produkcjach, takich jak chociażby kultowy "Dom". ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Gessler zaatakowana! „Kuchenne rewolucje to była nasza głupota”
  2. Gwiazda Projekt Lady zaskoczyła fanów na wakacjach. „Czy tak ubiera się dama?”
  3. „Tadeusz Rydzyk władcą całej Polski!” Burza w sieci
  4. Najdziwniejsze zwierzęta trzymane w domach! Będziesz w szoku [VIDEO]
  5. Peeling do twarzy – jak często robić, aby był skuteczny
Jan Englert. Fot. Wikimedia.org Jan Englert u Kuby Wojewódzkiego. Fot. YouTube/tvnpl Jan Englert podczas wywiadu w 2012 roku. Fot. YouTube/TVKZamosc źródło: pomponik.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News