Jakie soki pić, by być zdrowym? Jest ich mnóstwo

Jakie soki pić, by być zdrowym? Jest ich mnóstwo Źródło: Pixabay/PhotoCompany

Jakie soki pić, żeby dostarczyć organizmowi niezbędne witaminy i błonnik? Sklepowe półki uginają się od różnorodnych soków, napojów czy nektarów. Trudno połapać się w tym, które z produktów zapewnią nam ładny wygląd czy odporność, a które trzeba wykluczyć ze swojej diety. I to najlepiej raz na zawsze!

Jakie soki pić? Zalewa nas fala reklam, której celem jest skuteczne zachęcenie do wypróbowania określonych produktów. W czasie zakupów, nawet nieświadomie, łatwo zasugerować się kolorowymi obrazami z telewizora i wybrać płyn, który nie będzie służył zdrowiu.

Co prawda niezdrowy produkt zażywany od czasu do czasu nie powinien drastycznie zaszkodzić konsumentowi. Gorzej, jeżeli spożywanie płynów pełnych cukru wejdzie w nawyk - w dodatku chemicznie ulepszona zawartość opakowania jest smaczniejsza, co jest spowodowane tym, że ludzki organizm łatwo uzależnia się od niektórych ulepszaczy. Trudno potem zrezygnować z określonego napoju, nawet jeżeli jest on niezdrowy. Wielu klientów zwraca także uwagę na cenę - zdrowszy produkt kosztuje więcej i jest go mniej objętościowo w porównaniu do tańszych, większych, lecz chemicznych towarów. 

Jakie soki pić? Polacy mają ogromny wybór 

Mimo wszystko warto inwestować w zdrowe odżywianie. Płynem, który powinien być najczęściej spożywany jest woda - dorosły człowiek powinien zadbać o to, by codziennie dostarczać organizmowi minimum 2.5 l. Jest to ilość, w którą wliczone zostały już zupy, owoce i inne produkty zawierające wodę w swoim składzie. 

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup świeżo wyciskanych soków. Wtedy wiadomo, że płyn został przygotowany z niedawno dostarczonych produktów i zawiera pełnię składników odżywczych, bez żadnych domieszek chemicznych. Cena takiego soku w poszczególnych punktach wynosi ok. kilkunastu zł, w zależności od użytych składników. Warto pokusić się o zakup wolnoobrotowej wyciskarki - co prawda jest to duży jednorazowy wydatek, ale powinien się zwrócić w szybkim czasie.

Dietetycy zalecają spożywanie soków, a nie nektarów czy napojów 

Jeżeli jednak ktoś kupuje w sklepie, należy wybierać tylko te płyny, które są oznaczone mianem 'sok', gdyż nie jest produkowany z koncentratu, ani nie zawiera konserwantów czy innych ulepszaczy. Najzdrowsze zdaniem specjalistów są soki zielone, ponieważ zawierają największą ilość błonnika. Zaleca się także uwzględnienie w jadłospisie soków warzywnych lub warzywno-owocowych. Najgorsze dla naszego organizmu są płyny owocowe ze względu na to, że zawierają fruktozę, czyli cukier złożony. Choć są zatem smaczne, nie należy z nimi przesadzać. W dodatku soki nie mogą być głównym składnikiem diety, nie zastąpią normalnie spożywanych warzyw i owoców. 

Źródło: Interia

Następny artykuł