Jaki pies dla alergika? Są specjalne rasy

Jaki pies dla alergika? Są specjalne rasy Źródło: Wikimedia Commons/Canarian

Jaki pies dla alergika? Doradzamy, jaki pies będzie odpowiedni dla osoby z alergią.

Jaki pies dla alergika? Jeśli mamy uczulenie lub ma je nasze dziecko, a jesteśmy miłośnikami zwierząt, to mamy niemały problem. Są jednak pewne rasy, które można można adoptować, bez ingerencji w nasze zdrowie.

Co ciekawe, to nie psia sierść uczula, a to, co na niej osiada. Dlatego są i rasy długowłose, które nie będą szkodliwe dla alergika. Dobrym wyborem będą psy, które nie linieją i te, które wymagają okresowej pielęgnacji sierści (jak np. strzyżenia). Warto także zbadać się u alergologa, gdyż uczulenie może dotyczyć nie sierści, a na przykład psiej śliny.

Jaki pies dla alergika?

Dobrym wyborem może być pies rasy Bichon Frise. To dosyć charakterystyczne zwierzę, które na pewno spodoba się dzieciom. Jest to jeden z tych gatunków, które wymagają regularnego strzyżenia i pielęgnacji. Jest dobry dla alergików, gdyż nie linieje oraz notuje się najrzadsze przypadki uczulenia na rasę Bichon Frise.

Alergicy mogą zdecydować się także na irlandzkiego Spaniela Wodnego. Mają one kręconą sierść i również wymaga pielęgnacji, aby ta się nie filcowała. Podobnie jak poprzednik - nie linieje. Spaniele Wodne lubią jednak błoto, co w połączeniu ze specyfiką sierści, będzie wymagało częstego kąpania psa.

Można zdecydować się także na psa z krótką sierścią. Dobrym przykładem będzie Charcik Włoski. To pies o tradycji myśliwskiej, to też jest bardzo szybki i niestety nie nadaje się jako pies dla najmłodszych.

Popularnym wyborem jest również sznaucer, najlepiej miniaturka. Mówi się, że nie sprawiają one kłopotów alergikom. Pozostawiają one po sobie mało sierści, to też mogą być odpowiednim wyborem.

Warto również przemyśleć decyzję o kupnie psa bezwłosego. Nie są one gwarancją braku problemów z alergią, ale brak sierści może się okazać dla niektórych pomocny. Można śmiało decydować się na Grzywacza Chińskiego. Te specyficzne psy mają włosy tylko na głowie, ogonie i nogach - choć istnieje odmiana, która ma bardzo krótką sierść na całym ciele.

Można więc, mimo alergii znaleźć psa dla siebie lub swojej pociechy. Należy jednak zbadać się wcześniej u lekarza i dokładnie prześledzić charakterystykę psa, jakiego chcemy kupić.

Źródło: wirtualna polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News