Jak zrobić screena? Wystarczy jeden przycisk

Jak zrobić screena? Wystarczy jeden przycisk Źródło: fot. pixabay.com/Geralt

Jak zrobić screena? Często widzimy coś na ekranach swoich telefonów, czy komputerów, coś co chcielibyśmy zachować, lub z zwyczajnie komuś wysłać. W takim razie jak to zrobić?

Jak zrobić screena? Podczas przeglądania Internetu, czy też oglądania jakichkolwiek materiałów czasami można trafić na naprawdę niecodzienne sytuacje. W takim wypadku jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów i zrobienie screena jest najprostszym sposobem, aby szybko zrobić zrzut ekranu.

Jak zrobić screena na kompie

Przyciski na naszej klawiaturze potrafią mieć wiele zastosowań, o których nie mamy nawet najmniejszego pojęcia. Są w nich dostępne również liczne kombinacje, takie jak control + c i control + v, które znane jest doskonale każdemu, kto choć raz pracował na komputerze z tekstem. Oczywiście są również inne skróty klawiszowe, które mogą nam znacznie ułatwić korzystanie z komputera.

W przypadku komputerów stacjonarnych sytuacja z funkcją poszczególnych przycisków jest trochę prostsza, gdyż jeśli chodzi o tradycyjną klawiaturę producenci nie są ograniczeni gabarytami swojego produktu aż tak bardzo, jak w przypadku laptopów. 

Jeżeli chodzi o sam screen naszego ekranu, to do jego zrobienia służy przycisk oznaczony napisem "Print Screen" znajdujący się w górnej części klawiatury, najczęściej ponad strzałkami. Jednak w laptopach, gdzie na mniejszej powierzchni musimy zmieścić tyle samo funkcji jego nazwa skrócona jest często do "PrtSc".

Klikamy raz i możemy już skopiować zrzut naszego ekranu do programu graficznego, takiego jak np. Paint. Zapisujemy plik i gotowe.

Jak zrobić screen na telefonie

W przypadku telefonów sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ każdy producent opracował swój własny skrót klawiszowy, którym możemy zrobić screen. Jednak znalezienie go zajmie nam zaledwie kilka minut. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać model naszego telefonu i dopisać "jak zrobić zrzut ekranu". Bez problemu znajdziemy naszą kombinację.

Dla przykładu w niektórych modelach Smasunga Galaxy wystarczy przytrzymać przycisk zasilania oraz guzik "home" (środkowy pod ekranem). Oczywiście takie kombinacje opisane są również w instrukcji, ale niestety mało kto się z nimi zapoznaje.

Następny artykuł