Jak zrobić omlet? Tajniki, które sprawią, że Twój będzie wyjątkowy

Jak zrobić omlet? Tajniki, które sprawią, że Twój będzie wyjątkowy

Jak zrobić omlet? Idealny przepis na udany początek dnia. Kilka prostych i smacznych kroków, które sprawią, że Twój poranek na pewno zacznie się wykwintnie i napoi energią na cały nadchodzący dzień.

Wielu dietetyków, specjalistów od żywienia albo po prostu miłośników kuchni zgodnie stwierdzi, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie od obiadu, kolacji czy szybkiego lunchu podczas stresującego dnia w pracy, a właśnie od śniadania zależeć będzie Twoje samopoczucie w ciągu nadchodzących godzin. W myśl niepisanej zasady "Polak głodny, Polak zły'' nie możemy pozwolić na to, abyś wyszedł do pracy, szkoły czy na uczelnię bez humoru, bo skutkować to może nielubianymi przez nikogo konsekwencjami. Proponujemy więc kilka prostych kroków, które sprawią, że Twój dzień zacznie się idealnie.

Jak zrobić omlet? Każda, nawet najprostsza potrawa wymaga starannie wyselekcjonowanych składników.

Omlet - potrawa idealna na śniadanie. Można przygotować ją na wiele sposobów, balansując składnikami, przyprawami, kolorami. Co dla wielu może być równie warte uwagi - nie jest on trudny w przyrządzeniu. W dobie życia w ciągłym biegu, czas przygotowania jedzenia jest równie istotny co jego smak, wygląd i walory zdrowotne.

Jakie składniki są niezbędne do przygotowania tego pysznego śniadania? Nie ma ich wiele. Dwa jajka, pół łyżki masła, łyżka wody lub mleka, a także sól i pieprz, to gwarancja na świetny początek długie dnia. Kiedy mamy już tzw. "bazę", możemy do woli wymyślać, na jakie smaki mamy danego poranka ochotę.

Omlet można podawać na słodko, dodając czekoladę, owoce lub masło orzechowe, a także wytrawnie, łącząc go z szynką, pomidorami lub szpinakiem i serem feta. Pół żartem, pół serio można by zaryzykować stwierdzeniem, że "świat omleta" nie zna limitów. Jeżeli wiemy już wszystko na temat składników, czas zabrać się za nasze śniadanie.

Jak zrobić omlet na śniadanie? Kilka minut, które zostaną pysznie wynagrodzone.

Jajka rozbijamy do naczynia, dolewamy opcjonalnie wody lub mleka, doprawiamy solą i pieprzem i starannie mieszamy widelcem. Jednocześnie przygotowujemy patelnię, stawiamy na bardzo małym ogniu, następnie zwiększamy płomień, dodajemy masła i czekamy aż się zrumieni. Kiedy to nastąpi czas na przelanie na patelnię masy jajecznej.

Bardzo istotną informacją jest to, aby smażyć nasz omlet bez przykrycia na bardzo dużym ogniu. Kiedy zauważymy, że brzegi się zetną, delikatnie przewracamy go na drugą stronę. Po otrzymaniu odpowiedniej konsystencji nasze śniadanie trafia na talerz, a w połączeniu z dodatkami tworzy nam słodki (nawet jeśli wytrawny, to nadal słodki) początek dnia. Smacznego!

Źródło: beszamel.pl

Następny artykuł