ziętara
screen Fakt24.pl
Bartłomiej Chudy - 30 Listopada 2018

Uprowadzenie i morderstwo słynnego polskiego dziennikarza. Służby ujawniają kulisy

Jarosław Ziętara, były dziennikarz śledczy, zniknął bez śladu ponad 26 lat temu. Sprawę wznawiano po latach, ale nie osiągano przełomowych ustaleń. Dziś w sprawie wychodzą kolejne kulisy. 

Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym, żywo zainteresowanym sprawami gospodarki państwa. W okresie wczesnego kapitalizmu jego informacje były dla Polaków szczególnie ważne - odradzająca się demokracja i wolny rynek stały się przestrzenią do nieformalnej, często brutalnej walki, włącznie z łamaniem prawa.

Jak zginął Jarosław Ziętara? Służby wciąż badają sprawę

Dziennikarz nie bał się pisać o aferach gospodarczych w państwie. Z tego powodu zapłacił też najwyższą cenę. Zaginął w drodze do pracy, nie odnaleziono też jego ciała. To pokazuje, że jego mordercy działali z zimną krwią i pełną premedytacją. Śledztwo w sprawie śmierci dziennikarza umorzono w 1999 roku. Jego zaginięcie jest jedną z głównych spraw, które rzucają cień na policyjne i prokuratorskie służby Polski, które nie są w stanie rozwikłać tej sprawy. Odżyła ona w 2011 roku, gdy redaktorzy naczelni głównych gazet i czasopism opiniotwórczych kraju zawnioskowali do premiera Donalda Tuska o odtajnienie informacji o Ziętarze, gromadzonych swego czasu przez UOP (Urząd Ochrony Państwa). W sprawie pojawiły się nowe fakty - aresztowano z zarzutem podżegania do zabójstwa dziennikarza przez byłego senatora Aleksandra Gawronika. Wskazało go kilku świadków tej sprawy. Trzy lata temu prokuratura skierowała przeciwko niemu akt oskarżenia w tej sprawie. Sprawę skomentował dziś na łamach "Głosu Wielkopolski" były szef Archiwum X, (który wspólnie z krakowską prokuraturą od 2011 roku zajmuje się wyjaśnianiem śmierci Ziętary). Zdaniem Bogdana Michalca wznowienie sprawy poza rejonem Wielkopolski przyniosło i przynosi wciąż nowe, istotne dla sprawy fakty. Sprawa "urosła" dziś do kilku tomów akt, choć wciąż niewiele z tego wynika.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
stefan12 PRZERAŻAJĄCYCH zdjęć, których zagadki nie udało się rozwiązaćCzytaj dalej
- W krakowskim „Archiwum X” nie mamy żadnej magicznej reguły. Ważna była inna interpretacja dowodów pozwalająca dostrzec niuanse, których wcześniej nie widziano - powiedział. W dalszej części rozmowy z "Głosem Wielkopolski" przyznał, że zniknięcie Ziętary było związane z początkiem kapitalizmu polskiego w swojej najdzikszej odmianie. Dziennikarz zajmował się m. in. sprawami unikania podatków przez wielkopolskie firmy. Jedną z nich była firma Elektromis, która w dobie przemian ustrojowych angażowała się w kupowanie zagranicznego spirytusu bez podatku. Śledczy twierdzą, że to w siedzibie tej firmy przetrzymywano zaginionego dziennikarza. Do dziś nie udało się go przesłuchać. Przed sądem stawiają się też byli pracownicy UOP. Nie zdobywają się jednak na szczegółowe wyjaśnienia sytuacji z początku lat 90.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Służby groziły Jackowskiemu! Odkrył przerażającą aferę, chcieli go uciszyć
  2. Znaleziono zmasakrowane zwłoki noworodka. Ludzie nie mogli uwierzyć kto był mordercą
  3. Znaki zodiaku i ich NAJWIĘKSZE zalety. Jakie ma twój?
  4. Zamykają je żywcem w "grobach". Potem wszyscy je ze smakiem jemy
dziennikarka2018 rokiem zabójstw dziennikarzy? Lista zamordowanych SZOKUJECzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News