Jak się zachowywać na szlaku? Nie rób tego w górach i w lesie

Jak się zachowywać na szlaku? Nie rób tego w górach i w lesie Źródło: Pixabay/Free-Photos

Jak zachować się w górach, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, komfort i środowisko naturalne? Wyjaśniamy, czego nie można robić w górach. To nie tylko kwestia naszego bezpieczeństwa, ale także bezpieczeństwa i odpowiedniego samopoczucia innych turystów oraz mieszkańców lokalnych miejscowości.

Jak zachować się w górach? Zwiedzanie naszych pięknych polskich gór czy wysokich szczytów w Aplach to jedne z najbardziej niesamowitych przeżyć, jakie można sobie zaserwować w wakacje. Aby upewnić się, że zaplanowana wycieczka będzie bezpieczna i nie będzie miała negatywnego wpływu na tamtejsze środowisko naturalne, musisz przestrzegać kilku prostych zasad.

Jak zachować się w górach? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wszyscy jesteśmy częścią natury i naszym obowiązkiem jest dbanie o środowisko i góry, tak jak o samych siebie. Z tego powodu zalecamy wędrówkę tylko po oznakowanych ścieżkach, bez wyrzucania śmieci byle gdzie i z zachowaniem szacunku wobec roślinności i zwierząt. Przede wszystkim pamiętaj o swoim bezpieczeństwie.

Zasady postępowania:

 • Przygotuj swój plan wędrówki, mapy i przewodniki turystyczne. Należy pamiętać o odpowiednim obuwiu, odzieży i sprzęcie.
 • Sprawdź pogodę w górach, pamiętając jednak, że warunki pogodowe mogą się zmienić w ciągu zaledwie kilku minut
 • Wybierz trasę biorąc pod uwagę swoje umiejętności i poziom kondycji. Przecenianie swoich możliwości może być bardzo niebezpieczne.
 • Upewnij się, że wiesz, jak korzystać ze sprzętu i nie zapomnij o zestawie awaryjnym.
 • Zabierz ze sobą telefon, aby w razie wypadku poinformować odpowiednie służby. 
 • Postępuj zgodnie ze wskazówkami i znakami na swojej trasie. W razie wątpliwości zawsze możesz kogoś spytać, w którą stronę powinieneś się kierować.
 • Jeśli warunki pogodowe bardzo się pogorszyły tuż po twoich wyjściu w góry, zawróć.
 • Chroń się przed zimnem i słońcem, pamiętaj o kremie przeciwsłonecznym i okularach z filtrami UV.

Dokarmianie zwierząt w górach może im zaszkodzić

Dokarmianie zwierząt w górach może być bardzo tragiczną ingerencją w naturę. Dieta górskich, dzikich zwierząt jest w ogóle niepodobna do naszych upodobań kulinarnych. Dokarmianie ich może im zaszkodzić. Nie jedzą podobnie do nas i nie powinniśmy tego zmieniać. Co więcej, mogą one stracić przez to instynkt samozachowawczy i przestać unikać drapieżników i samodzielnie poszukiwać pożywienia.

Krzyczenie w górach - zakazane!

Będąc w górach należy również pamiętać, aby nie hałasować. Nie znaczy to od razu, że nie można się odzywać lub tylko szeptać do siebie. Po prostu duży hałas, czyli ludzkie okrzyki, mogą wystraszyć zwierzęta. Co więcej, podczas zimowej wyprawy hałas może być wyjątkowo niebezpieczny. Mocna fala dźwiękowa wywołana przez krzyk uderza w górę, co wywołuje lawinę. 

Na koniec śmieci a góry - to najgorsze z możliwych połączeń. Dbajmy o piękno naszych gór i nie zostawiajmy tam śmieci!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Urlop okolicznościowy - ślub, pogrzeb, narodziny dziecka
 2. Urlop dla poratowania zdrowia - wniosek, choroby, emerytura
 3. Urlop na żądanie. Ile dni, zasady, odmowa
 4. Warszawa - Bulwary Wiślane. Tam można się legalnie napić
 5. Kiedy urlop 2019? Jest kilka popularnych terminów
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News