Jak wyrobić paszport? Ile trwa jego wyrobienie?
YouTube
Jan Odyniec - 11 Kwietnia 2019

Jak wyrobić paszport? To nic trudnego!

Jak wyrobić paszport? Czyli jakie dokumenty są potrzebne do jego uzyskania i ile za jego wyrobienie musimy zapłacić. Zobacz także, jak długi jest jego termin oczekiwania na dokument.

Jak wyrobić paszport? To niezbędny dokument do podróżowania za granicę Unii Europejskiej. Wniosek o wyrobienie paszportu składa się w dowolnym punkcie paszportowym, adresy punktów można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Do wizyty w urzędzie warto się przygotować. Podczas wyrabiania paszportu niezbędne są nam dokumenty takie jak jedno kolorowe zdjęcie o wymiarach 35 mm (szerokość) x 45 mm (wysokość), dowód opłaty za paszport oraz dokument, który potwierdzi prawo do ulgi m.in. dla studentów lub zwolnienia całkowitego z opłaty, ważny paszport (jeśli posiadasz) lub ważny dowód osobisty (jeśli nie posiadasz paszportu) oraz odpis polskiego aktu małżeństwa (potrzebne jeżeli nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą).

Wyrobienie paszportu - ile trwa? Do 30 dni od daty złożenia wniosku

Na wydanie paszportu tymczasowego, który wydawany jest w szczególnych, uzasadnionych przypadkach czekamy zdecydowanie krócej. Termin nie może przekroczyć 14 dni od daty złożenia wniosku.

Koszt wyrobienia paszportu?

Jednym z niezbędnych dokumentów do załączenia do wniosku o wydanie paszportu jest potwierdzenie opłaty, która wynosi 140 zł. Jeżeli jednak jesteś uczniem, studentem, emerytem lub rencistą, to przysługuje Ci 50% zniżka - zamiast 140 złotych zapłacisz więc 70. Dodatkowo, jeżeli paszport przeznaczony jest dla dziecka z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej lub dla ucznia czy studenta, który nie ukończył 26. roku życia i również jest członkiem rodziny wielodzietnej (posiada ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny), przysługuje w tym wypadku 75% zniżka - opłata będzie zatem wynosić 35 złotych. Osoby po 70. roku życia będą mogły wyrobić sobie paszport bezpłatnie. Szczegóły na temat sposobu zapłaty za paszport dostępne są w punktach paszportowych.

Odbiór paszportu?

O sposób odebrania paszportu warto zapytać się przy składaniu wniosku. Gotowy paszport należy odebrać osobiście, gdyż przy odbiorze paszportu porównywany jest odcisk palca osoby odbierającej z danymi zapisanymi w paszporcie.

Jaki jest jego termin?

Paszport to dokument terminowy, co oznacza, że jest wydawany na czas określony. W Polsce paszporty wydawane są na 10 lat (w przypadku paszportu tymczasowego – nie dłużej niż 12 miesięcy). Po upływie terminu należy powtórzyć czynności ze złożeniem wniosku o kolejny, nowy paszport.

Należy pamiętać, że wniosek otrzymuje się w punkcie paszportowym, nie należy korzystać z wniosków znalezionych w sieci.

Źródło: infor.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News