Jak wyrobić dowód osobisty? To naprawdę nie jest trudne

Jak wyrobić dowód osobisty? To naprawdę nie jest trudne Źródło: Pixabay

Jak wyrobić dowód osobisty, skoro nigdy wcześniej się tego nie robiło? Konieczność uzyskania najważniejszego dokumentu, jest pierwszym wyzwaniem, które stawia życie temu, kto wkracza w dorosłość. Na szczęście można to zrobić sprawnie i bez zbędnego stresu.

Jak wyrobić dowód osobisty, skoro nikt w szkole nie przekazał, jak otrzymać dokument krok po kroku Wielu nastolatków pomimo bagażu teoretycznej wiedzy, nie posiada w wystarczającym stopniu praktycznych umiejętności, które przygotowałyby ich na efektywne funkcjonowanie w społeczeństwie. Brak znajomości procedur nie zwalnia jednak z obowiązku legitymowania się tym dokumentem. Starsi wiekiem, którzy z różnych przyczyn muszą ponownie wyrobić dowód tożsamości, również nie zawsze pamiętają, w jaki sposób to się robiło lub nie znają obowiązujących współcześnie przepisów w tym zakresie. 

Jak wyrobić dowód osobisty?

Uzyskanie upragnionego potwierdzenia dorosłości nie wiąże się na szczęście ze zbyt dużym trudem. W pierwszej kolejności należy udać się do fotografa w celu wykonania odpowiednich zdjęć. Profesjonaliści doskonale orientują się w ustawowych wymaganiach dotyczących tego typu fotografii. Gdy ktoś woli zaoszczędzić pieniądze lub wizyta u specjalisty jest dla niego zwyczajnie stresująca, może wykonać również zdjęcia samodzielnie, choć niewątpliwie to nieco trudniejsze. W takim wypadku należy pamiętać o kupnie papieru fotograficznego do drukarki, a także o wytycznych, które obecnie obowiązują. Zdjęcie musi obejmować przestrzeń od czubka głowy do górnych ramion - większą część, bo aż 70 procent, musi zajmować głowa ustawiona frontem. Ważne jest także, by twarzy nie przysłaniały włosy, oczy nie były zasłonięte przeciwsłonecznymi okularami, a usta nie były otwarte. Istotne jest także oświetlenie, które nie powinno fałszować tonacji naturalnej karnacji. 

Wszystko staje się prostsze w czasach internetu

Poza zrobieniem odpowiedniego zdjęcia należy udać się do urzędu gminy miejscowości, w której się mieszka - adres zameldowania nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Tam należy poprosić o formularz i uzupełnić go podając podstawowe dane personalne. Na kartce znajduje się pole przeznaczone do wklejenia zdjęcia o wymiarach 35 na 25 mm. Potem wystarczy już tylko złożyć wniosek w odpowiednim pomieszczeniu. Prostszym rozwiązaniem jest samodzielne wydrukowanie wniosku i po wypełnieniu danymi przesłanie go drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu gminy. W takim wypadku na e-maila powinno przyjść potwierdzenie od pracownika placówki administracyjnej o przyjęciu wniosku lub o konieczności jego poprawy. Na dokument należy poczekać 30 dni. 

Warto pamiętać, że od 4 marca 2019 r. są wydawane już tylko e-dowody, które pełnią nie tylko funkcję legitymującą, lecz również są jednocześnie książeczkami zdrowia. Ponadto nowe dokumenty zastępują paszport w obszarze Strefy Schengen. W nowym wniosku można wyrazić chęć wyrobienia podpisu elektronicznego, stawiając krzyżyk w odpowiednim miejscu. 

Źródło: bussinesinsider

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News