Jak wyciągnąć kleszcza? Trzeba być bardzo ostrożnym

Jak wyciągnąć kleszcza? Trzeba być bardzo ostrożnym Źródło: Wikimedia Commons/Bartłomiej Bulicz

Jak wyciągnąć kleszcza? Co zrobić, gdy po wiosennych spacerach znajdziemy kleszcza na swoim ciele lub bliskiej nam osoby? Na pewno warto zachować zimną krew, ale czy z każdym kleszczem trzeba iść do lekarza?

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągać kleszcze i jak uniknąć boreliozy? Mając czworonożnych podopiecznych dbamy o ich bezpieczeństwo na leśnych spacerach, ale sami często zapominamy o tym, że choroby odkleszczowe dotyczą również ludzi i sami też powinniśmy zainwestować w preparaty ochronne. Tym bardziej, że sezon letni za pasem, a ładna pogoda sprzyja chodzeniu na ryby, do lasu czy na łąkę. Co zrobić, żeby cieszyć się urlopem w pełni bez ryzyka chorób przenoszonych przez kleszcze? 

Kleszcze - jak wyciągać je w bezpieczny sposób?

Te krwiożercze pasożyty mogą przenosić bardzo groźne dla ludzi choroby. Lekarze ostrzegają, że w związku z ociepleniem klimatu okres aktywności kleszczy nie trwa już od późnej wiosny do wczesnej jesieni, a wydłużył się do całego roku. Dla tych bezlitosnych pajęczaków wystarczy, że gleba osiągnęła temperaturę 3-5 st. C powyżej zera, aby zacząć atakować.

Najczęstszą przenoszoną przez kleszcze chorobą jest borelioza. Jest tak niebezpieczna, ponieważ zazwyczaj jest późno wykrywana. Objawy zależą od rodzaju krętka, którym zarażony był kleszcz, dlatego też symptomy są niejednoznaczne. Często na początku borelioza mylona jest ze zwykłą grypą.

Nie rzadko kleszcze wywołują również zachorowania na babeszjozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy anaplazmozę.

Kleszcze - jak usunąć, kiedy iść do lekarza?

Ważne jest, aby po każdym narażeniu się na atak kleszczy, czyli przebywając na terenach o podwyższonym prawdopodobieństwie ich występowania, obejrzeć dokładnie swoje ciało. Jeśli coś budzi nasz niepokój, warto pokazać to lekarzowi. Jeśli wydaje nam się, że mamy coś na ciele, ale nie jest to w miejscu dla nas dostępnym, możemy poprosić kogoś zaufanego, aby nam się przyjrzał lub od razu poprosić o pomoc lekarza. 

Jednak nie z każdym kleszczem trzeba od razu biec do lekarza na złamanie karku. Warto jednak zapamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno kleszcza ściskać, wyrywać, naciskać. Najlepiej w ogóle nie dotykać go gołymi rękoma. Również używanie igieł i cążków do paznokci nie jest zalecane. Nie należy smarować go żadnymi tłustymi preparatami, alkoholem, lakierem do paznokci oraz nie można go przypalać.

Jeżeli jednak kleszcz wbił się na tyle głęboko, że nie widać jego przedniej części, koniecznie trzeba umówić się do lekarza!

Czym wyciągać kleszcze?

Najpopularniejszym sposobem jest wyciąganie pasożyta pęsetą. Należy delikatnie złapać kleszcza pesetą jak najbliżej skóry, tak aby go nie ściskać, ponieważ wtedy możemy wycisnąć z niego zakażoną substancję. Następnie należy szybkim, zdecydowanym ruchem wyciągnąć kleszcza. Nie należy go wykręcać, gdyż w ten sposób możemy urwać główkę. Później powstałą ranę trzeba odkazić wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym. Wskazane jest, aby miejsce ukąszenia obserwować, jeśli wokół pojawi się zaczerwienienie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W aptekach można zakupić specjalne karty do wyciągania kleszczy. Karta taka mieści się do portfela, więc można ją mieć zawsze przy sobie. Ma ona nacięcia, w które należy wsunąć tułów kleszcza, a następnie pociągnąć do góry. Dzięki temu gadżetowi można w łatwy i szybki sposób pozbyć się pasożyta.

W sprzedaży dostępne są również zestawy do usuwania kleszczy, których działanie polega na chwilowym zamrożeniu, specjalne szczypce do tego przeznaczone oraz produkty pomagające usunąć jad owada. W wyborze odpowiedniego sposobu może pomóc nam lekarz pierwszego kontaktu.  

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kleszcze u dziecka - objawy, choroby, jak wyciągnąć
  2. Kleszcze u psa - jaki preparat, krople, obroża?
  3. Wynagrodzenie chorobowe za pobyt w szpitalu. Ile wynosi?
  4. Urlop dla poratowania zdrowia - wniosek, choroby, emerytura
  5. Urlop bezpłatny - wniosek, podanie. Czy jest się ubezpieczonym?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News