Jak wyciągnąć kleszcza psu i kotu bez pęsety? To bezpieczne?

Jak wyciągnąć kleszcza psu i kotu bez pęsety? To bezpieczne? Źródło: youtube.com/ Infoplanet Portal

Jak wyciągnąć kleszcza? Jeśli zaobserwujemy tego niechcianego przyjaciela na swoim ciele, udajemy się do lekarza, ponieważ te pajęczaki są roznosicielami poważnych chorób, takich jak borelioza. Jednak co zrobić, kiedy to nasz domowy pupil ze spaceru wróci z wczepionym kleszczem? Sezon na nie już dawno się rozpoczął, warto mieć to na uwadze i nie zapuszczać się z psem lub kotem w chaszcze i gęste zarośla.

Jak wyciągnąć kleszcza, który wczepił się w ciało naszego domowego zwierzaka? Dla człowieka są to bardzo groźne pajęczaki, które mogą zarazić nas boreliozą oraz kleszczowym zapaleniem mózgu. Stworzenia te rozpoznają swoje ofiary przez zapach i ciepłotę ciała, w szczególności lubują się w dobrze ukrwionych, wilgotnych miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka. 

Okres ich wzmożonej aktywności przypada na okres od kwietnia do października. Jednak poprzez zmiany klimatyczne dochodzi do ich wyklucia nawet zimą, dlatego powinniśmy uważać przez cały rok na siebie, a także na nasze domowe pupile.

 - Kleszcze potrafią żerować nawet w zimie, jeżeli temperatura wzrośnie - przestrzegała wiceprezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Kleszcze u zwierząt domowych. Czy są groźne?

Kleszcze są groźne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt, a w szczególności psów i kotów. Najważniejszymi chorobami, których powinniśmy się obawiać, są borelioza oraz babeszjoza, które coraz częściej pojawiają się u naszych pupili.

 - Jeżeli chodzi o zwierzęta, to najbardziej obawiamy się babeszjozy, która jest odkleszczowym pomorem, głównie wśród psów. Warto zaznaczyć, że także borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu mogą występować u zwierząt  - tłumaczyła lekarz weterynarii Karolina Hawrył.

Czym jest borelioza oraz jak się objawia? Częstotliwość jej występowania w Europy wynosi od 3 nawet do 34% u zwierząt. Jest ona przenoszona przez kleszcze, a do zakażenia dochodzi w momencie pobierania krwi od karmiciela. Najczęściej objawia się zmianami skórnymi, zapaleniem nerek i stawów, które możemy zaobserwować poprzez osłabienie, apatię i brak apatytu, a nawet problemu z poruszaniem się.

Babeszjoza natomiast to dużo częściej spotykana choroba u naszych domowych pupili. Najczęściej objawy nie wskazują na tak groźną infekcję - obniżone chęci do zabawy, brak ochoty na jedzenie i picie, apatyczne zachowania, w skrajnych przypadkach wiąże się to z zataczaniem psa, duszności, wstrząs, przyspieszone bicie serca i zmiana barwy moczu z żółtej na ceglastoczerwoną.

Nawet jeśli kleszcz, który wczepił się w ciało naszego pas lub kota, ale zareagujemy szybko, w przeciągu doby, to nasz pupil nie zostanie zakażony żadną chorobą, bowiem przyjmuje się, że do zakażenia dochodzi dopiero po 24 godzinach. Niestety zarówno nieleczona babeszjoza, jak i borelioza praktycznie zawsze kończy się śmiercią.

Jak wyciągnąć kleszcza psu lub kotu? Bez pęsety się nie uda

Jak pozbyć się kleszcza, który wczepił się w ciało kota lub psa? Przede wszystkim nie smarować pasożyta żadnymi specyfikami, tłuszcz, alkohol czy lakier do paznokci tylko go rozdrażnią, a to może się skończyć tragicznie. Ponieważ kleszcz może zwrócić treść pokarmową, a wraz z nią chorobotwórcze drobnoustroje, które w sposób bezpośredni dostaną się do naczyń krwionośnych domowego zwierzaka. To, co należy zrobić, to usunąć kleszcza w całości, aby głowa insekta nie pozostała pod skórą naszego pupila.

Wbrew różnym opiniom krążącym po Internecie - nie, nie da się skutecznie pozbyć kleszcze bez pęsety. A nawet bardziej prawdopodobne będzie zakażenie, jeśli nie użyjecie do tego specjalistycznych narzędzi.

Oto instrukcja krok po kroku:

 • przygotuj pęsetę oraz coś do odkażenia skóry,
 • załóż rękawiczki jednorazowe - warunek absolutnie konieczny,
 • złap kleszcza jak najbliżej skóry kota lub psa,
 • wykręć kleszcza, aby wyszedł w całości, nie wyrywaj, ani nie szarp,
 • zdezynfekuj miejsce, w którym był wkuty pasożyt,
 • nie zgniataj kleszcza, a jedynie wrzuć go to toalety i spuść wodę.

- Przede wszystkim należy zapobiegać wkłuciu kleszcza, to znaczy stosować preparaty ochronne, które zabijają kleszcze. Wśród najlepszych środków zapobiegawczych wymienił specjalne obroże, które działają do ośmiu miesięcy i płyny, które aplikuje się bezpośrednio na skórę zwierzaka. Bardzo ważne jest, aby szczepić zwierzęta i tutaj mamy do dyspozycji szczepionki - proponuje weterynarz.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Kleszcze u dziecka - objawy, choroby, jak wyciągnąć
 2. Kleszcze u psa - jaki preparat, krople, obroża?
 3. Kiedy jest Dzień Kosmosu? Czy obchodzi się go tylko w Polsce?
 4. Urlop dla poratowania zdrowia - wniosek, choroby, emerytura
 5. Jak wyciągnąć kleszcza? Trzeba być bardzo ostrożnym
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News