Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle

Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle Źródło: pixabay.com/paulbr75

Jak umyć samochód? Jak prawidłowo wykonać tę z pozoru łatwą czynność? Okazuje się, że większość z nas nie ma pojęcia, jak robić to poprawnie. Dzisiaj podpowiemy w jaki sposób i czym myć nasz pojazd. Oraz jak powinniśmy to zrobić po zimie, ponieważ to bardzo ważny element w całorocznej pielęgnacji auta.

Jak umyć samochód, by go nie uszkodzić? Zadbany i czysty pojazd to powód do dumy dla właściciela, który na pewno nie chciałby podczas mycia naruszyć jego lakieru, a to częsty problem po myciu w myjniach bezdotykowych. Dla niektórych kierowców to prawdziwa sztuka poprawnego mycia dwuśladowca. 

Jak umyć samochód po zimie?

Ważną kwestią w pielęgnacji samochodu jest jego gruntowne mycie po zimie. W czasie mroźnych miesięcy większość kierowców zaniedbuje tę czynność, myśląc, że przecież i tak po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, auto znowu będzie brudne. Dlatego tak ważne jest, żeby porządnie umyć samochód na wiosnę i pozbyć się pozostałości i zanieczyszczeń po soli, czy błocie. Nie od dziś wiadomo, że sól drogowa niszczy lakier auta. Są trzy opcje mycia samochodu na wiosnę: wybranie się na myjnię automatyczną, samoobsługową lub wykonanie tego samodzielnie na podwórku. 

 - W dokładnym myciu nic nie zastąpi człowieka. Usuwanie brudu po zimie to w zależności od rejonu kraju koszt od 50 do 100 złotych - mówi jeden z ekspertów z Auto Centrum. 

To również dobry czas, aby wymienić opony na letnie, jednak należy to zrobić, gdy temperatura dobowa zacznie przekraczać 7 stopni Celsjusza. 

Jak i czym umyć samochód? Najczęściej powielane błędy

Jeśli zdecydujecie się to zrobić samodzielnie, będziecie mieć pewność, że praca została wykonana dokładnie i sumiennie. Podstawowym problemem podczas mycia jest robienie tego w nasłonecznionym miejscu. Zawsze robimy to w cieniu, ponieważ słońce powoduje zbyt szybkie wysychanie środków myjących, przez co musimy wielokrotnie spłukiwać chemię bez potrzeby.

Pierwszym błędem jest używanie nieodpowiedniego wiadra. Powinno być ich przede wszystkim dwie sztuki, a na ich dnie powinno znajdować się sitko, tak zwany separator, który ułatwia osiadanie brudu na dnie. Jedno wiadro powinno być do płukania gąbki i tam musi znajdować się wyłącznie woda, natomiast drugie powinno służyć do namaczania jej, czyli do wody trzeba dodać odpowiedni specyfik.

 - Pierwsza jest lekka chemia i spłukujemy to wodą, patrzymy, jaki jest stopień zabrudzenia i wtedy odpowiednio mocniejszą chemią działamy dalej - radzi pracownik jednej z myjni ręcznych.

Chemia musi być sprawdzona i dobrej jakości, by nie niszczyła lakieru, na rynku możemy wybierać spośród szeregu szamponów, pian aktywnych i tym podobnych. 

Pierwszym etapem mycia jest pianowanie pojazdu od góry do dołu i pozostawienie specyfiku na kilka minut, by mógł działać, jednak nie za długo. I spłukujemy. Możemy jeszcze dokładnie umyć cały samochód specjalną rękawicą na tzw. dwa wiadra. W celu uniknięcia zacieków osuszamy karoserię ręcznikiem z mikrofibry. 

Jak umyć auto na myjni bezdotykowej myjką ciśnieniową? Jak to zrobić bez zacieków?

Myjnie samoobsługowe wyposażone są w niezły sprzęt, jednak często jest on nieco zużyty, więc powinniśmy być ostrożni i nie trzeć za mocno po karoserii, by jej nie porysować. Z powodu wątpliwej jakości preparatów czyszczących najlepiej udać się na myjnie, które oferują mycie tak zwanym mikroproszkiem, ponieważ jest on dużo skuteczniejszym od zwykłych szamponów. Należy również szybko wysuszyć auto, na samochodzie nie mogą zostać żadne krople, ponieważ pozostaną po nich zacieki.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News