Nawałnice nad północną Polską przeszły już kilka dni temu. Ich temat wciąż jest jednak żywo dyskutowany. Ogromne kontrowersje wywołał brak ważnej decyzji ministra Morawieckiego odnośnie poszkodowanych w kataklizmie. 

Chodzi o zwolnienie z podatków firm i organizacji niosących pomoc poszkodowanym na Pomorzu. Ewentualną decyzję może podjąć minister finansów. Mateusz Morawiecki jednak jeszcze tego nie zrobił i nie zanosi się, aby w ogóle zamierzał. Barbara Szalińska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku w rozmowie z Gazetą Wyborczą rozwiała wszelkie wątpliwości w tej sprawie.

– W sytuacji, gdy wartość otrzymanej darowizny przekroczy kwotę wolną od podatku, czyli 4902 zł, będzie to oznaczać obowiązek zapłaty podatku – powiedziała Szalińska.

Podatek zapłacić będą musieli także sami poszkodowani, jeśli darowizna, którą otrzymają, przekroczy wartość 2280 złotych. Przypomnijmy, że gdy 9 lat temu nad Opolszczyzną przeszło tornado, Donald Tusk zapowiedział, że żaden podatek nie zostanie odciągnięty.

– W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym podatnik może zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie ulg w postaci odroczenia terminu płatności podatku, umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej bądź rozłożenia zapłaty podatku na raty – dodała rzecznik Izby.

źródło: koduj24.pl

...

Zobacz również