Egzamin zdany pozytywnie, czas odebrać prawo jazdy. Gdzie należy się udać?

Egzamin zdany pozytywnie, czas odebrać prawo jazdy. Gdzie należy się udać? Źródło: pixabay.com/jarmoluk

Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru? Po pozytywnie zdanym egzaminie od razu chcemy wsiąść za kółko i ruszać w trasę, to nie takie proste, przecież nie mamy jeszcze uprawnień do prowadzenia pojazdu. Gdzie sprawdzić, czy dokument jest do odbioru, można to zrobić przez Internet, czy trzeba się fatygować do odpowiedniego urzędu? Spieszymy z odpowiedzią.

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru? To ostatnia prosta, którą trzeba przejść, żeby wsiąść za kółko

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru? Istnieje kilka rozwiązań i odpowiedzi na pytanie, które zadają sobie świeżo upieczeni kierowcy, a to najbardziej przystępne jest wręcz banalnie proste.

Miesiące przygotowań, nauki znaków i przepisów drogowych, kilkadziesiąt godzin spędzonych za kółkiem elki z instruktorem u boku, a wszystko po to, by wejść w posiadanie kawałka plastiku z naszymi danymi, który w dzisiejszych czasach znacznie ułatwi nasze życie. Oczywiście, żeby otrzymać prawo jazdy, trzeba najpierw udać się na kurs przygotowawczy, a następnie zdać egzamin państwowy - co wcale nie jest taką prostą sprawą. 

Jak podają statystyki, teorię zdaje około 50% przystępujących do egzaminu na prawo jazdy, z praktyka jest znacznie gorzej, najwyższy współczynnik od lat notuje WORD w Ostrołęce, gdzie wynik pozytywny otrzymuje około 54% kursantów, najniższy, bo ledwo powyżej 20% między innymi w Koszalinie, Pile i Katowicach.

Skąd tak niska zdawalność? Z różnych stron napływają opinie, że to przez płace egzaminatorów, którym opłaca się oblewać egzaminy. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że aż 88% przychodów WORD pochodzi właśnie z opłat egzaminacyjnych, a przypomnijmy, że nie są one najtańsze - egzamin teoretyczny to koszt 30 złotych, natomiast cena tego praktycznego waha się w granicach od 140 do 245 złotych w zależności od kategorii.

 - Najwyższa Izba Kontroli oraz organizacje społeczne potwierdzają, że głównym źródłem utrzymania WORD-ów są egzaminy, a pensje egzaminatorów są związane z ilością egzaminów poprawkowych. Chcemy przebudować ten system, żeby egzaminatorzy byli niezależni od Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego - mówiła w zeszłym roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Prawo jazdy do odbioru - gdzie to sprawdzić? W starostwie czy przez Internet?

Czas oczekiwania na dokument prawa jazdy po zdanym egzaminie to około dwa tygodnie, oczywiście może się ono pojawić wcześniej. Najpierw należy złożyć wniosek o wydanie takiego dokumentu w starostwie lub wydziale komunikacji urzędu miasta. Czas oczekiwania zależy przede wszystkim od szybkości uzyskania dokumentów z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, potwierdzającego pozytywny wynik egzaminu. 

Najłatwiej status dostępności prawa jazdy sprawdzić na oficjalnej stronie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, bo to ona odpowiada za produkcję wszystkich praw jazdy. Na witrynie internetowej wprowadzamy swoje dane: PESEL, imię oraz nazwisko, a następnie klikamy "sprawdź", może pojawić się kilka komunikatów: przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne lub przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru, lub też niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany.

Jeśli nasze prawo jazdy czeka w starostwie, to oczywiście wyświetli się komunikat drugi, czyli przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru, który informuje, że możemy udać się po dokument do odpowiedniej placówki.

Już dawno minęły czasy, w których, aby sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru, należało fatygować się do urzędu miasta lub starostwa. Dzięki rozwojowi technologi i Internetowi jesteśmy w stanie sprawdzić to w szybki i bezpłatny sposób z domowego zakątka.

Warto tutaj wspomnieć, że za samo wyrobienie prawa jazdy również musimy zapłacić, świeżo upieczony kierowca musi uiścić opłatę administracyjną w wysokości 100 złotych i 50 groszy jeszcze przed złożeniem wniosku.

Oficjalne daty wyrabiania dokumentu to:

  • do 9 dni roboczych liczonych od dnia, w którym urząd dostał potwierdzenie dokonania opłaty za wyrobienie dokumentu,

  • do miesiąca, jeśli urząd zmuszony został wyjaśnić nietypową sytuację,

  • i nawet do 2 miesięcy w wyjątkowych przypadkach, gdy nietypowa sytuacja będzie wymagała szczegółowych wyjaśnień sprawy.

  1. Użytkownicy wykop.pl nagłośnili akt wandalizmu młodej instagramerki. Dziewczyna przeprasza
  2. Jak sprawdzić punkty karne? Można to zrobić online
  3. Ile kosztuje prawo jazdy? Ceny kursów zależą od miejsca
  4. Czy można myć samochód na posesji? Prawo wypowiada się nawet na ten temat
  5. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu