Jak sadzić czosnek? Będzie lepszy niż sklepowy!

Jak sadzić czosnek? Będzie lepszy niż sklepowy! Źródło: pixabay.com/malachit-obchod

Jak sadzić czosnek? Warzywo, którego ząbki dodają aromatu i charakteru każdej potrawie nie jest wcale takie trudne w uprawie. Na dobrą sprawę można je hodować również w doniczce.

Jak sadzić czosnek? Posadzenie w ogrodzie tego popularnego dodatku do dań i warzywa, z którego pomocą można pokonać najgorsze przeziębienie przyniesie tylko same zalety. Czy naprawdę czosnek jest wymagający i jak zabrać się za jego uprawę?

Czosnek przede wszystkim potrzebuje gleby bogatej w składniki odżywcze - żyznej i pełnej próchnicy. Należy pamiętać o najważniejszej zasadzie - tam, gdzie wcześniej rosły inne rośliny cebulkowe, nie wolno sadzić czosnku. Dobrze zaś przyjmie się w ziemi po uprawie takich warzyw, jak fasola lub groch.

Jak sadzić czosnek w ogrodzie?

Czosnek sadzi się od października do listopada lub od marca do kwietnia. Czosnek "ozimy" czyli ten sadzony jesienią, przy zbiorze cieszy nasze oko większymi główkami i bardziej mięsistymi ząbkami niż ten sadzony wiosną.

W jaki sposób przygotować czosnek do sadzenia? Wystarczy podzielić go na ząbki. Sadzenie ząbków z czosnku, który kupiliśmy w sklepie nie jest dobrym rozwiązaniem - lepiej udać się do sklepu ogrodniczego i z pewnego źródła pozyskać główki na sadzonki. Z dużych ząbków powstaną duże główki. Wybrane ząbki wystarczy wsadzić w ziemię na głębokość 5 cm w odległości około 6 cm od siebie.

Czosnek możemy zebrać dopiero wtedy, gdy zaczyna tworzyć kwiatostany lub szczypior z niego wyrastający powoli się załamuje. Gdy zbierzemy już wszystkie główki czosnku, usuwamy z nich korzenie i zielony szczypior. Główki należy wysuszyć, a jeśli zależy nam na kolejnym roku obfitym w czosnek, wystarczy zebrane ząbki trzymać przez około 2 miesiące w temperaturze do 8 stopni Celsjusza.

Jak sadzić czosnek w doniczce?

Jeśli nie posiadamy ogródka lub z innych względów zależy nam na czosnku w domu, wystarczy do tego doniczka z dziurkami na spodzie głęboka przynajmniej na 20 cm (czosnek lubi puszczać długie korzenie) i żyzna ziemia do sadzenia.

Czosnek oczywiście dzielimy na ząbki, nie usuwając skórki i wsadzamy je do ziemi na głębokość 10 cm ostrym końcem do góry. Najlepiej używać długiej doniczki - podobnie jak przy sadzeniu w ogrodzie, między ząbkami powinno być 8 cm odstępu. Doniczkę powinno się trzymać w ciepłym i słonecznym miejscu, gdzie ziemia będzie mieć dostęp do promieni słońca przynajmniej 8 godzin dziennie.

Źródło: Murator Dom

Następny artykuł