Jak reagować na znęcanie się nad karpiami? Prosta instrukcja

Jak reagować na znęcanie się nad karpiami? Prosta instrukcja Źródło:

Idą święta Bożego Narodzenia. Wraz z nimi pojawiły się w sklepach przepełnione wanny z karpami. Chęć zysku przysłania sklepom podstawy humanitarnego traktowania tych zwierząt. Przedstawiamy instrukcję na temat tego, jak postępować w sytuacji, gdy zauważymy przypadki skandalicznych zachowań.

Nie możemy przyzwyczaić się do widoku przepełnionych zbiorników, wrzucania karpi do reklamówek czy łapania ryb za skrzela. Nikt nie nakazuje przecież, by na wigilijnym stole znalazły się hummus czy awokado zamiast ryb, ale powinniśmy już dawno jako społeczeństwo zrozumieć, że bezsensowne zadawanie cierpienia nie ma nic wspólnego z wigilijnymi tradycjami. ZOBACZ TAKŻE: Wojna na prawicy. Ziemkiewicz: PiS-owcy POWARIOWALI! 

Do 2 lat więzienia

Opisane wyżej traktowanie zwierząt jest przestępstwem. Poza zwykłym moralnym obowiązkiem mamy również, jako obywatele, obowiązek "społeczny" by w takiej sytuacji reagować. Nie wahajmy się więc, by tego typu zachowania nagrywać i zgłaszać je na policje. Zgodnie z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt za tego typu postępowanie grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Nagranie całej sytuacji z pewnością pomoże ukarać sprawców tego typu barbarzyńskiego traktowania karpi. Widmo możliwości bycia nagranym z kolei będzie skutecznie odstraszało handlarzy przed łamaniem prawa. Istotne jest również znalezienie innych świadków sytuacji i wzięcie od nich danych kontaktowych, pomoże to w uwiarygodnieniu naszych zeznań, szczególnie w sytuacji, gdy nie dysponujemy nagraniem. ZOBACZ TAKŻE: Terlikowski pod lawiną krytyki. Atakuje podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzętami.

Zawiadom fundacje

Po wezwaniu policji warto dopilnować by sytuacja nie została "zamieciona pod dywan". W tym celu dobrym rozwiązaniem jest powiadomienie fundacji zajmującej się ochroną zwierząt (np. Kluba Gaja lub Viva!). Taka organizacja może wystąpić do sądu jako strona pokrzywdzona i występować jako oskarżyciel posiłkowy, a także zgłaszać zażalenie na ewentualne umorzenie sprawy przez prokuraturę. W sprawie znęcania się nad karpiami zapadł w 2016 roku wyrok Sądu Najwyższego, który w bardzo mocny sposób podkreślił walkę o prawa tych zwierząt, po przyjeździe policji można się na niego powołać. Sygnatura akt tego wyroku to II KK 281/16.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News