Jeśli odstawisz alkohol, od razu poczujesz różnicę. 5 zmian, które dobrze na Ciebie wpłyną

Jeśli odstawisz alkohol, od razu poczujesz różnicę. 5 zmian, które dobrze na Ciebie wpłyną Źródło: Pixabay

Jak przestać pić? Wiele osób szuka łatwego sposobu, żeby odstawić alkohol lub zredukować ilość jego spożywania. Oto 5 zmian, które pojawią się po zaprzestaniu picia alkoholu!

Jak przestać pić?

Jak przestać pić - to pytanie zadaje sobie wiele osób, nie tylko alkoholików. Między alkoholizmem a "normalnym piciem" jest jeszcze mnóstwo różnych typów osób pijących i ich problemów z alkoholem. Co więcej nawet sporadyczne picie alkoholu może mieć bardzo negatywny wpływ na ludzki organizm, tak jak w przypadku kobiet w ciąży, dzieci i nastolatków, sportowców czy osób na diecie.

Jak więc przestać pić? Przede wszystkim należy pozbyć się wszelkiego alkoholu z mieszkania - w samotny wieczór spędzany na czytaniu książek może kusić lampa wina czy butelka piwa podczas emocjonującego meczu. Należy również postarać się na jakiś czas nie chodzić na imprezy. Dopiero po jakimś czasie abstynencji osoba rzucająca alkohol będzie mogła dobrze się poczuć wśród pijących znajomych. Jeśli problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu jest naprawdę poważny należy zgłosić się do lekarza lub do ośrodka leczenia uzależnień.

Odstawienie alkoholu - 5 korzyści dla zdrowia

1. Lepszy sen

Mogłoby się wydawać, że alkohol ułatwia zasypianie. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ często można usłyszeć, że lampka koniaku pomaga zasnąć. Jednak częste picie alkoholu na początku bardzo spłyca sen - długo się śpi, jednak nie odczuwa się wypoczęcia, zaś później utrudnia zasypianie - trudniej jest zasnąć, ponadto człowiek zaczyna borykać się z problemem bezsenności. Odstawienie alkoholu usprawnia cykl zasypiania i wstawania. 

2. Więcej energii i dobrego samopoczucia

Alkohol spowalnia przepływ bodźców między neuronami i neuroprzekaźnikami, co fatalnie wpływa na komórki mózgowe. Po odstawieniu alkoholu zwiększa się poziom energii, nastrój ulega poprawie oraz zmniejsza się ryzyko depresji. 

3. Zrzucenie wagi

Większość osób, które ograniczyły spożywanie alkoholu lub całkowicie z niego zrezygnowały, zauważyły u siebie spadek wagi. Jak to jest możliwe? Alkohol, w szczególności ten wysokoprocentowy, to puste kalorie. Nie dostarcza organizmowi żadnych cennych składników odżywczych. Zero alkoholu - zero niepotrzebnych kalorii.

4. Gładsza skóra i mocniejsze włosy

Picie alkoholu sprawia, że wygląda się po prostu starzej. Alkohol jest diuretykiem, co oznacza, że ​​odwadnia organizm, a bez odpowiedniego nawodnienia skóra staje się sucha, szara i mniej elastyczna.

5. Większa odporność

Układ immunologiczny źle toleruje alkohol. Częste picie przekłada się na częste zachorowania, przeziębienia, grypy, a nawet alergie. Zatem im mniej się pijesz, tym lepiej organizm radzi sobie z wirusami i bakteriami. 

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News