Jak przebiega cesarskie cięcie? Najczęściej zadawane pytania

Jak przebiega cesarskie cięcie? Najczęściej zadawane pytania Źródło: Pixabay.com/RGDJ

Cesarskie cięcie to powód do stresu? Już nie. Dzięki nowoczesnej chirurgii jest rutynowym zabiegiem bez komplikacji. Mama i dziecko szybko dochodzą do siebie. Dowiedz się na czym polega i jak przygotować się do tego zabiegu.

Cesarskie cięcie już nikogo nie dziwi i nie jest powodem do niepokoju. W dzisiejszych czasach jest to zabieg rutynowy. Dowiedz się o nim więcej, żeby zapewnić sobie więcej spokoju podczas tak ważnego dla wszystkich kobiet wydarzenia.

Ile trwa cesarskie cięcie?

Na początku ciężarną zajmuje się położna bądź pielęgniarka. Są robione ewentualne badania, kobieta podłączana jest do aparatu KTG, zakłada się jej wenflon, mierzy temperaturę i ciśnienie, podaje leki oraz kroplówkę. Sam zbieg zwykle trwa ok. 30 min, ale zakładanie szwów po operacji może wydłużyć ten czas. Powikłania pooperacyjne zdarzają się niezwykle rzadko, więc wypis matki z dzieckiem powinien nastąpić maksymalnie po 6 dniach.

Na czym polega cesarskie cięcie?

Bardzo ważną rolę podczas zabiegu pełni lekarz anestezjolog, który podejmuje decyzje dotyczące znieczulenia. Z reguły zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu przewodowym, jest to czasowy bezwład ciała od pasa w dół. Znieczulenie podawane jest wkłuciem w odcinku lędźwiowym, co może powodować chwilowe nieprzyjemne uczucie, ale po kilku minutach znieczulenie zaczyna działać i nie ma mowy o żadnym bólu. Mimo to ciężarna podczas cesarki pozostaje przytomna, może rozmawiać z lekarzem i informować anestezjologa o swoim samopoczuciu. Jednak jeśli decyzja o zabiegu zostaje podjęta nagle, może on przebiegać w znieczuleniu ogólnym, czyli całkowitym uśpieniu kobiety na czas porodu.

Samego przebiegu cesarki ciężarna nie widzi, pole operacyjne osłonięte jest parawanem. Lekarz nacina dolną część brzucha i ścianę macicy. Kobieta czuje, gdy lekarz wyciąga dziecko, jednak nie odbiera tego jako ból. Zbieg trwa kilka minut, potem dziecko jest badane przez pediatrę, a matce zakłada się szwy. Szycie jest najdłuższym elementem całej operacji.

Cesarskie cięcie - jak się przygotować?

Warto najważniejsze rzeczy spakować w jedną torbę, aby niczego nie zapomnieć. Na pewno będą potrzebne dokumenty takie jak dowód tożsamości, zaświadczenie o ubezpieczeniu, skierowanie, karta ciąży oraz aktualne badania. W następnej kolejności warto pomyśleć o wyprawce dla dziecka i środkach higienicznych oraz bieliźnie dla siebie. Przed zabiegiem trzeba być na czczo. 

Źródło: Poradnik Zdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News