Na kilka godzin przed ciszą wyborczą moją uwagę przykuła popularna na jednym z portali społecznościowych akcja nawołująca do niegłosowania na 11-stkę startujących w wyborach prezydenckich kandydatów.

Organizator akcji – popularny w sieci satyryczny ASZDziennik – proponuje swoim czytelnikom by oddali głos na „Sarnę z krzesłem na głowie” jako wyraz swojego sprzeciwu wobec nijakości kandydatów oraz sprzeciwu wobec obecnej polityki w Polsce.

Nie głosuję na promowanych przez mainstream kandydatów. 10 maja głosuję Sarnę z krzesłem na głowie! (Dopisanie do listy i zagłosowanie na Sarnę nie unieważnia głosu)
Wierzymy, że razem możemy dokonać zmiany. Precz z bandą jedynastorga! Yes, we sarna!” – głosi organizator na stronie wydarzenia.

Świetnie rozumiem osoby, które chcą oddać głos nieważny ponieważ nie widzą wśród startujących kandydatów człowieka godnego urzędu prezydenta przestrzegam jednak, że oddanie głosu z dopisanym kandydatem nie unieważnia głosu i może doprowadzić do zafałszowania wyników wyborów (PSL czuwa).

W myśl prawa wyborczego (ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o prawie wyborczym) dopisanie do listy kandydatów dodatkowego numeru i kandydata nie wpływa na ważność głosu:

Art. 41.
Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu.

Proponuję  zatem by osoby, które chcą oddać głos nieważny – profilaktycznie zaznaczyły wszystkich kandydatów ponieważ w myśl art. 312 wspomnianej ustawy za nieważne głosy uznaje się między innymi te, na których wyborca umieścił znak “x” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata.

Zaznaczenie wszystkich kandydatów jest zatem bezpieczniejsze niż oddanie pustej karty (z dopisaną sarną), którą łatwo jest sfałszować zaznaczając „x” przy wybranym kandydacie podczas liczenia głosów.

Jestem świadomy satyrycznego charakteru ASZDziennika i nie sugeruję złych intencji jego redakcji jednak nie jestem pewien czy wszyscy są tego świadomi i przestrzegam przed oddawaniem pustych i niewypełnionych (w myśl prawa wyborczego) kart do głosowania. Dopisanie 12 kandydata to w praktyce oddanie pustej karty do głosowania – a wiemy jak to może się skończyć gdy w komisjach siedzi towarzystwo z PSL.

Bądź na bieżąco z moimi wpisami. Kliknij Lubię to!

Zobacz również