Jak pomalować pisanki na Wielkanoc? Sposobów jest mnóstwo!

Jak pomalować pisanki na Wielkanoc? Sposobów jest mnóstwo! Źródło: pixabay.com/suju

Jak pomalować pisankę, aby cieszyły oko na wielkanocnym stole? Zazwyczaj zajmują się tym dzieci, które przed świętami Wielkiej Nocy zasiadają przy stole i wspólnie z rodzicami lub samodzielnie ozdabiają jajka. Jak zrobić to najlepiej, czy nawet w ozdabianiu pisanek panują określone trendy?

Jak pomalować pisankę, która ma znaleźć się w stroiku wielkanocnym lub święconce? Istnieje naprawdę dużo technik ozdabiania jajek, nie muszą być tylko malowane, mogą być również barwione, wyklejane lub nawet o określonej fakturze.

Tradycyjne pisanki były różnokolorowe i bogato zdobione, teraz, wręcz odwrotnie, nastała moda na barwione, gradientowe jajka, które mają sprawiać wrażenie rustykalnych i ekologicznych.

Jak pomalować pisanki wielkanocne: farbami, woskiem, a może lakierem do paznokci?

Najpopularniejszym sposobem na ozdobienie jajek jest ich pomalowanie, wzory zależą od indywidualnych zdolności oraz uznania, mogą to być wzorki, śmieszne minki, czy szlaczki. Oczywiście dobrym sposobem na ozdobienie jajek jest ich zabarwienie.

To najszybszy i najłatwiejszy sposób, a przy tym ekologiczny. W zależności od koloru, który chcemy uzyskać, wkładamy dane warzywo lub owoc do garnka i zalewamy wodą. Warto wybrać jajka o jasnych skorupkach, dla uzyskania intensywniejszego koloru. Taką miksturę należy pozostawić na praktycznie na cały dzień, następnego dnia doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez chwilę, wtedy również dodajemy trochę octu oraz soli, dla wzmocnienia koloru, potem pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie gotujemy jajka w kolorowej wodzie według standardowej procedury, jednak, aby uzyskać lepszy kolor należy je gotować trochę dłużej niż te 7-8 minut. Aby uzyskać różne kolory najlepiej użyć:

 • brązowy - herbata lub kawa (oczywiście mielona),
 • zielony - szpinak, szczypior lub pokrzywa,
 • żółty - kurkuma, curry, rumianek,
 • czerwony - buraki, żurawina, łupiny z czerwonej cebuli,
 • fioletowy - jagody, borówki, czerwona kapusta,
 • pomarańczowy - marchew lub dynia.

Sprytnym pomysłem, jednak nieco czasochłonnym, jest pomalowanie woskiem wzorków na jajku, a następnie zabarwienie ich - efekt będzie zniewalający. Można też zabarwić wosk, żeby następnie namalować różnobarwne, wypukłe wzorki. Efekt nie będzie dorównywał pierwszemu rezultatami, chyba że możecie poszczycić się wyjątkowymi zdolnościami plastycznymi.

Nowatorskim sposobem jest pomalowanie pisanki lakierem do paznokci, jednak pamiętajmy, że to chemiczna substancja, więc nadaje się jedynie do wydmuszek. Efekt może zaskoczyć, jednak trzeba to zrobić bardzo umiejętnie i uważnie. Do miski w zimną wodą należy wlać kilka kropel lakieru, potem kilka innego koloru, liczba odcieni nie jest ograniczona, jednak warto ograniczyć się do kilku. Następnie lekko mieszamy miksturę, tak aby kolory nie połączyły się, a lekko rozpłynęły. No i najważniejsza część, czyli zanurzenie pisanki i wodzi i odstawienie w bezpieczne miejsce do wyschnięcia. W ten sposób powstaną piękne esy-floresy.

Jak pomalować pisankę? Czym pomalować jajko ze styropianu?

Jeśli po domu grasują małe dzieci i boimy się, że nasze pisanki mogą nie przetrwać do Wielkanocy, warto je przygotować z innych tworzyw. Jednym z takich tworzyw jest styropian, który można pomalować zwykłymi farbami, lakierem do paznokci także. Takie jajko możemy również okleić jakimś materiałem lub przykleić do niego brokat, lub cekiny. Nawet pieczołowicie owinięte kolorowym sznureczkiem da świetny efekt. W tym wypadku tylko wyobraźnia was ogranicza.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?
 2. Kim jest córka Pablo Escobara? Nigdzie nie ma o niej nawet wzmianki
 3. Kiedy jest niedziela Laetare 2019? 4. niedziela Wielkiego Postu jest szczególna
 4. Wielkanoc 2019: data. Kiedy święta wielkanocne w tym roku?
 5. Wielki Post 2019. Kiedy jest Wielki Post w tym roku? Daty
 6. Wielki Post - symbole i tradycje. Jakie zwyczaje dotyczą Wielkiego Postu?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News