Jak płacić telefonem? Szybko i wygodnie

Jak płacić telefonem? Szybko i wygodnie Źródło: pixabay.com/kropekk_pl

Jak płacić telefonem? W czasach, gdy nosimy przy sobie coraz mniej rzeczy, nie ma sensu tracić miejsca w kieszeniach na noszenie portfela i kart bankomatowych. Od tej pory smartfon staje się naszym portfelem. Czy to bezpieczne i w jaki sposób robić nim zakupy?

Jak płacić telefonem? Okazuje się to dziecinnie proste. Nawet te osoby, które z elektroniką są na bakier polubiły szybkie i bezproblemowe płacenie smartfonem nawet za najdrobniejsze zakupy. Dziś pokazujemy, że telefonem można płacić nie tylko zbliżeniowo. Bo jak inaczej?

Niektóre banki pozwalają swoim klientom wykupić tak zwane "zbliżaki". Są to naklejki, które możemy umieścić na telefonie lub innym płaskim przedmiocie, który mamy zazwyczaj przy sobie. Bez problemu przykładając go do czytnika kart w sklepie uregulujemy należności.

Technologia płatności NFC

Technologia NFC, czyli technologia bezdotykowa i bezprzewodowa, pozwala nam korzystać bez ograniczeń z płatności zbliżeniowych. By dobrze wykorzystać NFC potrzebna jest dodatkowo aplikacja banku, w którym mamy konto. NFC posiada większość nowszych telefonów, a dodatkowo nasza karta SIM musi obsługiwać NFC. Po ściągnięciu aplikacji i skonfigurowaniu karty płatniczej możemy robić zakupy jedynie przykładając telefon do czytnika kart. To sposób dostępny dla każdego systemu operacyjnego.

Płacenie telefonem Android

Przede wszystkim należy ściągnąć aplikację Google Pay. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami i dodać do apki swoje ważne karty płatnicze. W sklepie przykładamy telefon do czytnika i to wszystko. A co, gdy mamy problemy podczas zakupów i nie uda nam się zapłacić? A może nasz telefon nie posiada opcji NFC?

BLIK przychodzi zawsze w potrzebie

Alternatywą dla płatności zbliżeniowych jest BLIK. Tutaj musimy posiadać jedynie aplikację dedykowaną przez nasz bank i telefon połączony z internetem. Przy zakupach i poinformowaniu kasjera aplikacja BLIK generuje sześciocyfrowy kod, który wpisujemy w terminal płatniczy. Zatwierdzamy zielonym przyciskiem i to wszystko. Prościej się nie da! Dzięki BLIK-owi gdy potrzebujemy gotówkę możemy ją z łatwością wypłacić z najbliższego bankomatu.

Czy BLIK jest bezpieczny? Kody są jednorazowe i wygasają 2 minuty po wygenerowaniu. Bezpieczniej się nie da! Nikt nam ich nie ukradnie ani nie podejrzy. Jeśli zgubimy telefon nie ma problemu zablokowania aplikacji BLIK przez stronę internetową naszego banku.

Apple Pay dla fanów jabłuszka

Apple Pay to system płatności mobilnych, który pozwala płacić przez urządzenia Apple takie jak telefon, Apple Watch czy iPad. Aby zacząć płacić przez iPhone'a wystarczy aplikacja Wallet. Przechowuje w jednym miejscu karty płatnicze, debetowe, bilety do kina, kupony, a nawet legitymacje szkolne. Aplikacja jest intuicyjna i karty dodaje się bardzo prosto.

W przypadku iPhone'a, aby zapłacić za zakupy wystarczy jedynie przystawić telefon do terminala i potwierdzić naszą decyzję odciskiem palca na skanerze linii papilarnych. W przeciwieństwie do Android Pay nie musimy być połączeni z internetem.

Źródło: komorkomania

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News