Jak obniżyć ciśnienie? Sposób, który może uratować życie

Jak obniżyć ciśnienie? Sposób, który może uratować życie Źródło: Pexels/Common

Jak obniżyć ciśnienie? Problem z nadciśnieniem tętniczym ma miliony Polaków i wielu z nich bagatelizuje tę dolegliwość. Jednakże może ona mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie a w konsekwencji doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego warto znać skuteczne metody na obniżenie ciśnienia krwi.

Jak obniżyć ciśnienie za pomocą domowych sposobów? Wbrew pozorom nie potrzeba do tego mnóstwa leków, które nie zawsze są dostępne w aptece, a jeśli nawet to nie zawsze działają tak, jakbyśmy tego chcieli. W takim wypadkach warto skupić się na metodach naturalnych, sprawdzonych przez wieki, które często o wiele bardziej skutecznie pomogą nam poradzić sobie z tą dolegliwością.

W trosce o odpowiednie ciśnienie tętnicze najważniejsze są dwa elementy: aktywność fizyczna i dieta. Powszechnie wiadomo, że osoby otyłe mają dużo większy problem z unormowaniem ciśnienia swojej krwi. Ruch jest niezbędny do poprawienia krążenia i potrafi zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału o kilkadziesiąt procent. Wbrew pozorom nie trzeba wytrwale trenować jakiegoś sportu lub biegać każdego dnia. Wystarczą regularne, długie spacery, jazda na rowerze, a w ostateczności ćwiczenia rozciągające w domu.

Co jeść na obniżenie ciśnienia?

Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Częste i nadmierne spożywanie tłustych pokarmów na pewno nie polepszy stanu naszego organizmu. Warto jeść dużo owoców, na przykład bananów, które zawierają dużo potasu, ale także malin, truskawek i innych owoców, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i obniżają poziom cholesterolu. Dobrym rozwiązaniem będą również zioła, parzone lub dodawane do posiłków.

Jak obniżyć ciśnienie? Domowe sposoby

W tym względzie królują wszelkiego rodzaju zioła. Wiele właściwości leczniczych ma ziele ruty, które uelastycznia naczynia krwionośne, a także działa uspokajająco. Można z niej parzyć herbatki, lecz z tego względu nie powinny jej spożywać kobiety w ciąży oraz miesiączkujące.

Warto docenić także właściwości jemioły, która pomaga w leczeniu arytmii serca i miażdżycy. Pomaga także przy problemach z miesiączkowaniem i menopauzie. Jest składnikiem wielu leków, lecz najlepiej pić ją w formie nieprzetworzonej.

Nie sposób także nie docenić zalet czosnku. Pomimo dość nieprzyjemnego zapachu jest to prawdziwy król wśród leków, który na dodatek możemy sami sobie wyhodować. Regularne spożywanie czosnku pomaga usprawnić funkcjonowanie organizmu, również w przypadku problemów z nadciśnieniem.

źródło: apteline

Następny artykuł