Jak napisać rozprawkę? Krótki i skuteczny poradnik

Jak napisać rozprawkę? Krótki i skuteczny poradnik Źródło: pixabay.com/SEVENHEADS

Jak napisać rozprawkę? Czeka Cię niedługo egzamin? Zajrzyj do poradnika i napisz tekst na maksymalną ilość punktów. Ta forma pisemna już nie będzie mieć przed Tobą tajemnic.

Jak napisać rozprawkę? Rozprawka to rodzaj formy pisemnej, która spędza nastolatkom sen z powiek. Jako ostatnie zadanie na ważniejszych egzaminach, np. gimnazjalnym lub ósmoklasisty pojawia się właśnie ona. Jak ją napisać dobrze i się w niczym nie pogubić?

Przede wszystkim rozprawka wymaga dużego skupienia się, przeanalizowania tematu wzdłuż i wszerz, szukaniu porównań i argumentów. Strasznie brzmi? Weź kartkę papieru, długopis i zanotuj co należy zrobić!

Najpierw musimy rozpatrzeć problem podany w temacie wypracowania. Miej zawsze pod ręką zeszyt i pisz to, co przyjdzie Ci do głowy - pod koniec pisania ważne pomysły i argumenty mogą łatwo ulecieć.

Rozprawka wymaga opowiedzenia się po jednej lub drugiej stronie - nie możemy w podsumowaniu napisać, że tak właściwie to nie wiemy do czego zmierzaliśmy w całym tekście.

Rozprawka dzieli się na dwa rodzaje: rozprawkę dedukcyjną i indukcyjną. Ta pierwsza wymaga od nas sformułowania tezy, a ta druga - hipotezy. Teza to stwierdzenie, co do którego mamy stuprocentową pewność, zaś hipoteza to niepewne według nas stwierdzenie, które należy poprzeć argumentami.

Nie możesz zapomnieć o tak charakterystycznych zwrotach w argumentacji jak: "Warto również zauważyć...", "Pragnę też zwrócić uwagę na...", "Nie przemawia do mnie argument, że...", "Myślę, że...", "Śmiem twierdzić...", "Niestety, nie podzielam opinii, że...", "Moim ostatnim argumentem będzie...", "Nie zgadzam się z myślą zawartą w temacie...", "Chciałbym podać w wątpliwość stanowisko, że…".

Jak napisać rozprawkę krok po kroku?

Przejdźmy do podsumowania w najważniejszych punktach:

1. Przeczytaj uważnie temat rozprawki.

2. Sformułuj tezę lub hipotezę, w której wyrazisz swoje stanowisko lub opinię

3. Poszukaj przykładów z literatury i własnego życia, które przywołasz w swojej pracy dla uzasadnienia podanych argumentów.

4. Zaplanuj wypracowanie: przygotuj szczegółowy plan rozprawki: -zapisz tezę, -w krótkich hasłach wypunktuj wszystkie argumenty, -uporządkuj je logicznie.

5. Napisz rozprawkę wg. planu, pamiętaj o stosowaniu akapitów, unikaj zawiłych zdań, używaj słów i sformułowań, które wiążą poszczególne wypowiedzenia.

6. Pamiętaj o korekcie.

 

Następny artykuł