Jak napisać list motywacyjny? Krok po kroku

Jak napisać list motywacyjny? Krok po kroku Źródło: pixabay.com/geralt

Jak napisać list motywacyjny? Szukając pracy możemy zauważyć, że oprócz naszego CV pracodawcy chętnie widzieliby również nasz list motywacyjny. Co to jest i jakie zasady stosować, by otrzymać pracę?

Jak napisać list motywacyjny? Dobrze napisany list motywacyjny powinien zainteresować pracodawcę, wzbudzić w nim zainteresowanie i przykuć uwagę na dłużej. Pokazujemy, jak osiągnąć wymarzony cel. List motywacyjny sprawia najwięcej problemów, ponieważ istnieje przekonanie, że pracodawcy w ogóle nie zwracają na niego uwagi - prawda jest zgoła inna.

Należy pamiętać, że list pisany do kogoś, kto potencjalnie będzie naszym przełożonym musi wyglądać schludnie i przejrzyście. Nie może być w nim zawarty natłok wiadomości, ani napisany "jednym zdaniem" - od niechcenia. Od tego zależy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i zdobycie stanowiska, na które aplikujemy. Należy zastanowić się co chcemy w nim zawrzeć.

Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny piszemy nw formacie A4, nie używamy żadnych kolorów, ozdobnych czcionek, podkreśleń, zaznaczeń. Można pogrubić te kwestie, które uznamy za istotne - nie może być jednak ich zbyt wiele, sprawi to niechlujne wrażenie.

W lewym górnym rogu kartki wpisujemy nasze dane osobowe. W prawym górnym rogu wpisujemy aktualną datę. Poniżej daty jest miejsce na dane adresata listu. Może to być osoba lub firma w przypadku, gdy nie znamy dokładnych danych.

List dzielimy na trzy części - wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie powinno znaleźć się zdanie, które mówi o co się ubiegamy i dlaczego. W tym wypadku o pracę, a dlaczego? Interesująca branża, chęć pogłębiania lub zdobycia doświadczenia - możliwości jest wiele.

Rozwinięcie to najważniejsza część listu motywacyjnego. To rodzaj rozbudowanej wizytówki i miejsce na przedstawienie swojego doświadczenia, sukcesów i uzasadnienie, dlaczego powinien wybrać akurat nas. Dużą rolę odgrywa opis umiejętności miękkich.

W zakończeniu zachęcamy do kontaktu z nami i że zależy nam na spotkaniu podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Na koniec należy przeczytać jeszcze raz list pod kątem stylistycznym, literówek i innych błędów. Warto pokazać go też zaufanej osobie, która obiektywnie oceni nasz dokument.

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia

List motywacyjny bez doświadczenia to katorga dla osób, które uważają, że nie mają na co zwrócić uwagi przyszłego położonego. Nie znajdują się one na przegranej pozycji! Nie trzeba mieć doświadczenia, by udowodnić, że sprawdzimy się na danym stanowisku.

Wystarczy się zastanowić jak dotychczasowe wykształcenie i nasz charakter może pomóc w miejscu pracy. Co pracodawca może zyskać godząc się na zatrudnienie nas?

Czy jesteśmy asertywni? Umiemy pracować w grupie? Mamy świetną organizację pracy? Umiemy pracować w stresujących warunkach? To wszystko ma znaczenie!

Źródło: gratka

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News