Jak liczyć wiek psa? Jest tylko jeden sposób

Jak liczyć wiek psa? Jest tylko jeden sposób Źródło: .

Jak liczyć wiek psa? Z pewnością mało kto zna odpowiedź na to pytanie. Gdy chcemy dowiedzieć się, ile lat może mieć nasz pupil, musimy pomyśleć trochę dłużej. Wiek psa liczy się nieco inaczej niż ludzki.

Miliony osób ma w swoim domu jakiegoś pupila. Najczęściej jest to pies bądź kot. Jednak niektórzy odbiegają od "tradycyjnych" wyborów i postanawiają opiekować się zupełnie innym zwierzakiem. Nie zawsze są one czworonożne. Wiele osób zastanawia się wtedy, ile lat może mieć ich zwierzęcy przyjaciel. Niestety, ich wiek liczy się nieco inaczej od ludzkiego.  

Jak liczyć wiek psa?  

Ci, którzy zastanawiają się jak liczyć wiek psa, wreszcie mogą poznać odpowiedź. Dla jednych może ona być lekkim zaskoczeniem, dla innych wręcz przeciwnie. W przypadku ludzi zliczamy każdy miniony rok, co daje nam odpowiedź na pytanie, ile aktualnie mamy lat. W przypadku psów wygląda to jednak zupełnie inaczej. 

By określić wiek naszego czworonożnego przyjaciela, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego uzębienie oraz ilość siwych włosów na jego głowie. W momencie, gdy nasz pies ma około 7 lat, a my dokładnie się przyjrzymy, będziemy w stanie zauważyć przetarcia na jego kłach, a także siekaczach. Natomiast, gdy nasz psiak wkracza w 10-12 rok życia, jego zęby wypadają.  

Rok psa oraz rok człowieka nie pokrywają się ze sobą. Pierwsze 6 mies. życia psa to 10 lat życia człowieka. Gdy nasz czworonóg kończy dwa lata, ma on jakby 24 lata ludzkie. Potem co roku dodajemy naszemu zwierzakowi 4 lata.

Jak długo żyją psy?  

To, ile lat będzie żył, zależy od kilku czynników. Najbardziej istotnym z nich jest rasa. Równie ważne są także: waga, wzrost, jakość życia oraz obciążenie genetyczne. Przykładowo duży pies przeżyje około 13 lat, natomiast mały od 16 do aż 18 lat. Jednak niektóre rasy zupełnie odbiegają od tych norm. Przykładowo pies rasy barneński pasterski przeżyje zaledwie około 7 lat.

Jeśli jednak odpowiednio będziemy dbać o naszego pupila, może żyć on o wiele dłużej, niż przewiduje jego rasa. Gdy decydujemy się, by zostać właścicielami psa, warto zwrócić uwagę na to, jakie potrzeby ma jego rasa. Jak o niego dbać i jak właściwie go karmić. 

Źródło: WIKIPEDIA

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News