Jak jeść pałeczkami? To naprawdę proste

Jak jeść pałeczkami? To naprawdę proste Źródło: pixnio.com

Jak jeść pałeczkami? To pytanie zadaje sobie większość osób, gdy przychodzi im wyjść ze znajomymi do japońskiej restauracji. Jak prawidłowo trzymać pałeczki i nie wypaść źle w towarzystwie?

Jak jeść pałeczkami? Czy rzeczywiście japońska sztuka spożywania jedzenia jest tak skomplikowana na jaką wygląda? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i wyjaśniamy wszystkie gafy!

Pałeczki, tak zwane hashi, to japoński odpowiednik naszych sztućców. Zazwyczaj są zrobione z drewna, ale mogą też być wykonywane z prawdziwego bambusa, porcelany czy metalu. Ma to swoje plusy - pałeczki z drewna są z łatwością biodegradowalne i przewodzą ciepło. Używając tych z innych materiałów z powodzeniem chronimy naszą planetę, niwelując zaśmiecanie.

Jak jeść pałeczkami? Krok po kroku

Przede wszystkim musimy sobie wyobrazić "podstawę" i "dźwignię'. Podstawę tworzymy poprzez włożenie jednej z pałeczek między palec wskazujący i kciuk, a jednocześnie staramy się ją przytrzymać palcem serdecznym i środkowym. Ruchomą część, która będzie nabierała jedzenie tworzymy przez przytrzymanie drugiej pałeczki palcem wskazującym i kciukiem. Górna, ruchoma pałeczka będzie odpowiadać za chwytanie sushi.

Jeśli jednak nauka idzie zbyt opornie i jest frustrująca istnieje jeszcze inna opcja - jedzenie palcami. Nikt się wcale krzywo nie spojrzy na nasz sposób jedzenia, a kelner bez słowa komentarza przyniesie wilgotny ręcznik, który służy do oczyszczania rąk po każdym kęsie.

Savoir vivre przy japońskim stole

Podobnie jak przy jedzeniu sztućcami pałeczek nie można ostentacyjnie oblizywać, gestykulować, wymachiwać nimi i pokazywać na swoich gości. Nie kroimy nimi kawałków jedzenia - jest to oburzające dla Japończyków - każdy kawałek ma stanowić jeden kęs. Pod żadnym pozorem nie grzebiemy w jedzeniu. Pałeczek nie wbijamy ani w jedzenie, ani w miskę ryżu. W kulturze japońskiej w taki sposób ofiarowuje się jedzenie osobom zmarłym.

Czy istnieją jeszcze jakieś ponure przesądy? Owszem - krzyżowanie i celowe łamanie pałeczek jest niedopuszczalne, ponieważ dla Japończyka to zapowiedź rychłej śmierci.

Jak według zasad savoir-vivre zakończyć posiłek? Nie krzyżujemy pałeczek na miseczce lub talerzu ani nie ustawiamy ich na godzinie 17:00, jak to występuje w polskiej kulturze. Pałeczki kładziemy na miseczce tak, by ostre końce były skierowane w lewą stronę.


Źródło: jego-styl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News