Dzisiaj ostatni dzień, później nie będzie już szans. Wiele osób nie miało pojęcia, co należy zrobić, żeby zagłosować

Dzisiaj ostatni dzień, później nie będzie już szans. Wiele osób nie miało pojęcia, co należy zrobić, żeby zagłosować Źródło: Jakub Kaminski/East News

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się już w niedzielę 12 lipca. Dzisiaj mija ważny termin dla wszystkich, którzy chcą oddać głos. Jak głosować w wyborach? Jakie działania należy podjąć, by wziąć udział w niedzielnym głosowaniu? Odpowiedzi na najważniejsze pytania przed wyborami znajdują się poniżej.

Już w niedzielę Polacy staną przed wyborem i oddadzą swój głos w wyborach prezydenckich. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeśli wrzucić nasz głos do urny w innym obwodzie wyborczym niż miejsce naszego zameldowania, już tylko do dziś można podjąć ostatnie kroki w tym celu - później nie będzie już takiej możliwości. Jak głosować w wyborach?

Jak głosować w wyborach? W piątek mija ważny termin

Piątek 10 lipca jest ostatnim dniem na to, by odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania, dzięki któremu będziemy mogli zagłosować w dowolnym miejscu w kraju bądź za granicą, a nie w obwodzie wyznaczonym na podstawie adresu zameldowania. Zaświadczenie można pobrać w urzędzie gminy i miasta, gdzie jesteśmy wpisani na spis wyborców. Warto pamiętać, że w wielu miejscach w kraju w piątki, urzędy bywają otwarte krócej, a także o tym, że ze względu na pandemię koronawirusa, przed urzędem mogą pojawić się większe kolejki.  

Każda osoba, która ubiega się o wydanie zaświadczenia, zobligowana jest do złożenia osobiście, faksem lub mailem wniosku, dzięki któremu już w niedzielę wyborczą, głos będziemy mogli oddać w dowolnym obwodzie w Polsce, za granicą, a także na polskim statku morskim. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Jak głosować w wyborach, gdy zgubimy zaświadczenie?

Ważną kwestią, którą należy pamiętać, jest to, że w momencie odbioru wniosku o możliwości oddania głosu w innym miejscu, automatycznie zostajemy skreśleni ze spisu wyborców w docelowym obwodzie. Oznacza to, że w przypadku zgubienia zaświadczenia, nie będziemy mogli dostać kolejnego, a także nie będziemy mogli zagłosować w naszym obwodzie. 

Dzisiaj grzeje: 1. Zła informacja dla wszystkich posiadaczy kont w bankach. Podjęto już decyzję

2. Ministerstwo Zdrowia przekazało ważny apel. Chodzi o ludzkie życie

Zgubienie wniosku oznacza, że wyborca nie będzie mógł oddać swojego głosu w nadchodzących wyborach prezydenckich ani w swoim obwodzie, ani w innym. Każda osoba, która chce zagłosować, powinna przypilnować dokumentu, który umożliwi głosowanie. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Hańba, nikt nie zauważył. Pan Artur spojrzał na bób z Biedronki i dostrzegł porażającą prawdę, teraz nagłaśnia ogromną aferę
  2. Wielki wyczyn młodego sportowca. Zauważył pożar i uratował małe dziecko, wszystko nagrała kamera (WIDEO)
  3. W życie weszły duże zmiany ws. rejestracji u lekarzy. NFZ radzi pacjentom
  4. Beata Kozidrak przerwała w końcu milczenie. Bardzo smutne słowa
  5. Masz telefon w jednej z największych sieci w Polsce? Należy ci się zwrot pieniędzy
  6. Znaleziono dryfującą łódź z 4-latkiem na pokładzie. Jego mama, znana aktorka została uznana za zmarłą, są zeznania chłopca

Źródło: Wiadomości dziennik pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News