Jak czyścić uszy? Zła higiena może Cię wiele kosztować

Jak czyścić uszy? Zła higiena może Cię wiele kosztować Źródło: ramstein.af.mil/Airman 1st Class D. Blake Browning

Jak czyścić uszy? Niewłaściwa higiena może przysporzyć Ci wiele kłopotów. Niewiele osób wie, jak prawidłowo zadbać o swoje uszy, by nie odbiło się to na naszym zdrowiu.

Jak czyścić uszy? W jaki sposób uniknąć zablokowania przewodu słuchowego przez woskowinę? Lekarze są ze sobą zgodni w kilku kwestiach.

Woskowina uszna to naturalna substancja wydzielana przez gruczoły znajdujące się w kanale słuchowym. Chroni wnętrze naszych uszu przed kurzem, zanieczyszczeniami, insektami, a także nadmiarem wody. Dotykając jej można zauważyć, że jest tłusta - kwasy tłuszczowe znajdujące się w niej chronią ucho przed bakteriami jednocześnie nawilżając cały narząd.

Nie każdy wie, że ucho ma właściwości samooczyszczające. Nie potrzeba używać patyczków higienicznych, które są tak bardzo popularne. Wynaleziono je aby służyły matkom - nasączone wodą patyczki idealnie nadawały się do oczyszczania niemowlakom oczu, pępka i dziąseł. Ludzie znaleźli dla nich inne zastosowanie.

Czym grozi stosowanie patyczków higienicznych?

Oczywiście można stosować patyczki do czyszczenia uszu - ale samych małżowin! Stosowanie ich do higieny przewodu słuchowego powoduje, że nie zbieramy całej woskowiny, tylko jej większość wpychamy głębiej aż do błony bębenkowej. Powoduje to powstanie czopu, pogorszenie słuchu i konieczność wizyty u laryngologa.

Nieumiejętne stosowanie patyczków higienicznych, zbyt energiczne ich używanie grozi także przebiciem błony bębenkowej, a w najlepszym wypadku lekkim jej uszkodzeniem. Jeśli chcemy pozbyć się wosku najlepiej sięgnąć po wilgotną chusteczkę.

Preparaty do czyszczenia uszu

Jeśli przeszkadza nam zalegająca woskowina wystarczy podczas codziennego prysznica lekko namoczyć ucho. Ciepła woda spowoduje rozpuszczenie się substancji, którą można łatwo usunąć wilgotną chusteczką.

W przypadku innych domowych sposobów z pomocą przychodzą różnego rodzaju oleje: najbardziej popularny to oliwa z oliwek. Wystarczy kilka kropel oleju w temperaturze pokojowej wpuścić do ucha. Upłynni to wydzielinę, którą oczywiście usuwamy chusteczką. Inne pomocne oleje to ten z migdałów, gliceryna lub ostatecznie sól fizjologiczna.

W aptece można poprosić farmaceutę o olejek lub spray (o niebo łatwiejszy w użyciu) na bazie oleju. Jeśli apteczne specyfiki nie pomogą w usunięciu woskowiny zostaje wizyta u lekarza. Specjalne narzędzia i preparaty, które posiada w swoim gabinecie przyniosą zdecydowaną ulgę.

Źródło: blog.cochlear

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News