Jak cofnąć przelew? Skuteczny sposób na poprawienie błędu

Jak cofnąć przelew? Skuteczny sposób na poprawienie błędu Źródło: pixnio

Jak cofnąć przelew? Błędne zapisanie danych może skutkować błędnie wykonanym przelewem. Nasze pieniądze trafią wówczas do kogoś zupełnie innego. Co zrobić, by cofnąć taką transakcję?

Jak cofnąć przelew? Skuteczny sposób na poprawienie błędu

Jak cofnąć przelew? Coraz większą popularnością cieszą się banki i ich internetowe aplikacje. Dużą wygodą jest wykonanie przelewu nie wychodząc przy tym z domu. Co jeśli pomylimy się przy wpisywaniu danych do transakcji? Jak cofnąć taki przelew? Dużo zależy od tego, jaki typ wysyłki wybraliśmy. Wyróżniamy dyspozycje standardowego przelewu (ELIXIR), szybkiego przelewu SORBNET, jak i przelewu ekspresowego, nazywanego również natychmiastowym. Warto jednak pamiętać, że w zależności od tego, z jakiego produktu korzystamy, skutki mogą być różne.

Anulowanie przelewu

Jak cofnąć przelew w przypadku wysyłki na złe konto? Najlepszym rozwiązaniem jest telefon na infolinię banku, ewentualnie wizyta w placówce. Czas oczekiwania na realizację przelewu jest o tyle istotny, że od statusu zlecenia zależy to, czy będzie możliwe jego cofnięcie. Największą szansę na powodzenie ma dyspozycja przelewem międzybankowym ELIXIR, jest ona bowiem wykonywana według ustalonych godzin księgowania. By cofnąć taki przelew należy udać się do oddziału. 

Wniosek o zwrot

Można wystosować wniosek o zwrot błędnie przelanych środków. Takie pismo jest oficjalne i może być użyte jako dowód w późniejszej sprawie sądowej. Nadawca powinien w nim zawrzeć swoje dane osobowe oraz krótko opisać, jak doszło do takiej pomyłki. Dobrym rozwiązaniem byłoby zawarcie szczegółów transakcji, takich jak: kwota czy data wykonania przelewu. Duże znaczenie ma też, czy w dyspozycji zostały wskazane dane odbiorcy, jeśli tak, to również trzeba o tym wspomnieć we wniosku.

Rozprawa sądowa

Niewykluczone jest, że odbiorca przelewu, do którego błędnie wysłaliśmy nasze środki, nie będzie chciał zwrócić pieniędzy. W takim przypadku trzeba dociekać swoich racji w postępowaniu sądowym. Nie ma się o co martwić, prawo cywilne w tym przypadku stoi po stronie osoby, która się pomyliła. To właśnie na tej podstawie, a także dowodów w postaci: potwierdzenia błędnej dyspozycji przelewu, wezwania skierowanego do odbiorcy przelewu za pośrednictwem banku czy innych dokumentów, pokrzywdzony może skutecznie dochodzić swoich praw. Jeżeli sprawa zakończy się dla niego pozytywnie i wydany zostanie nakaz zapłaty, to pozwany (osoba, która się bezpodstawnie wzbogaciła) zostanie zobowiązany do oddania kwoty (możliwe, że wraz z odsetkami).

Źródło: Direct Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News