Jak chomik przygotowuje się do zimy? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak chomik przygotowuje się do zimy? Wszystko, co musisz wiedzieć Źródło: Pixabay/appledeng

Jak chomik przygotowuje się do zimy? Powszechnie wiadomo, że gryzonie żyjące na wolności podczas zimy zapadają w stan hibernacji. Wtedy temperatura ich ciała spada do 6 stopni Celsjusza i nie muszą przyjmować żadnych płynów ani pokarmów. Jednak co się dzieje z udomowionymi chomikami, które wielu z nas trzyma w domach?

Udomowiony gryzoń

Jak chomik przygotowuje się do zimy? W przeciwieństwie do swoich krewnych żyjących na wolności, hodowlane chomiki nie hibernują w czasie mrozów. Dzieje się to na wskutek tego, że nie są przystosowane do nagłych zmian temperatur, dlatego przez cały rok należy je przetrzymywać w pomieszczeniu o stabilnej temperaturze. Przede wszystkim należy umieścić w jego klatce domek, w którym będzie mógł składować swój pokarm oraz skonstruuje sobie wygodne legowisko. 

Jak chomik przygotowuje się do zimy

Przede wszystkim należy zadbać o to, by zwierzak miał z czego budować swoje gniazdo - przydatnymi materiałami mogą okazać się chusteczki higieniczne, bądź papier toaletowy. Jest to niezwykle istotne z uwagi na to, że jego leże ma za zadanie utrzymać temperaturę ciała podczas mrozów. Należy pamiętać również, by nie zostawiać klatki w pobliżu okien. 

Zdarza się, że chomiki gromadzą swój pokarm. Wynika to z tego, że w okresie zimy gryzoń potrzebuje więcej składników odżywczych i witamin. W tym czasie zalecane jest włączenie do diety zwierzęcia owoców, warzyw oraz nabiału. Gdy zaobserwujemy, że nasz gryzoń jest leniwy i niechętny do ruchu, nie należy panikować. Jest to normalna reakcja zwierzaka na zmianę pogody, chociaż większość z nich zazwyczaj nadal ma ogromne pokłady energii i chęci do zabawy.

Jak obchodzić się z chomikiem podczas zimy

Pod żadnym pozorem nie należy wypuszczać zwierzęcia na dwór, gdyż wychłodzenie organizmu sprzyja rozwojowi różnych chorób. Aby zapobiec ewentualnym dolegliwościom należy zadbać o to, by powierzchnia, po której biega chomik, była jak najbardziej zbliżona do tej panującej w pomieszczeniu. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest wyłożenie kocem dna klatki, który świetnie izoluje od zimna. Jest to niezwykle ważne, aby temperatura otoczenia w zimie była podobna do tej, która panuje przez pozostałe pory roku.

Źródło: Arion

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News