Przechowywanie jajek w drzwiach lodówki to poważny błąd. Konsekwencje mogą być przykre

Przechowywanie jajek w drzwiach lodówki to poważny błąd. Konsekwencje mogą być przykre Źródło: Facebook/060519

Jajka to produkt, którego nie może zabraknąć na naszej półce. Gdy już uda się wyprawić duże zakupy, tak aby w ciągu tygodnia niczego nie zabrakło najbliższym, pozostaje jeszcze często ignorowana kwestia odpowiedniego rozlokowania produktów. Kupujący cieszą się z samego faktu, że udało im się pomieścić w lodowce tak dużą ilość jedzenia, co wymagało nie lada gimnastyki. Tymczasem nieprawidłowe przechowywanie produktów niesie ze sobą negatywne skutki.

Jajka to jeden z podstawowych produktów spożywczych. Są one doskonałym źródłem białka, a także wielu witamin, w tym selenu, żelaza, fosforu, cynku, choliny. Co więcej, nie zawierają one niezdrowego cholesterolu i nie są tak kaloryczne jak inne źródła białka. Nic więc dziwnego, że dietetycy zalecają ich częste, nawet codzienne spożywanie.

W sklepach nie zawsze sprzedawane są świeże egzemplarze

W czasie zakupów warto zwrócić uwagę na etykiety, którymi są oznaczone jajka - lepiej wybierać produkty z chowu ekologicznego lub wolnowybiegowego. Cyfry 3 i 4 wskazują na to, że konkretne okazy pochodzą z tzw. chowu klatkowego, a kury, od których pochodzą produkty, były karmione paszą z domieszką chemii. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i wybierać egzemplarze z kategorii 0, 1 i 2.

Na każdej skorupce powinien znaleźć się także tzw. numer dopuszczenia do spożycia i kod farmy. Po powrocie do domu należy upewnić się, czy jajka są świeże. Jeżeli okaże się, że białko jest rzadkie, a żółtko nie chce odczepić się od skorupki, jest pewne, że są one zepsute. W przeciwnym razie można śmiało ulokować produkt w lodówce, ponieważ chłodna temperatura sprawia, że jajka nadają się do spożycia ok. miesiąc od momentu kupienia.

Jajka należy przechowywać w odpowiednim miejscu

W lodówkach często znajdują się specjalne przegródki na produkty, które mają na celu poprawienie komfortu ich przechowywania i zwiększenie funkcjonalności przestrzeni. Producenci urządzeń nie wiedzą jednak, że umieszczanie miejsca na nabiał w drzwiach lodówki jest rażącą nieprawidłowością.

Okazuje się, że tego typu produkty nie powinny być narażone na ciągłe zmiany temperatury, a drzwi lodówki to miejsce, w którym te amplitudy występują najczęściej, właściwie za każdym razem, gdy otwierane są drzwiczki. Nie oznacza to, że trzeba od razu wyrzucać nabiał, który został ulokowany w nieodpowiednim miejscu - produkty po prostu szybciej staną się nieświeże.

Ze względów ekonomicznych warto więc wybrać bardziej odpowiednie miejsce dla przechowywania tych elementów jadłospisu. Przestrzeń przy drzwiczkach idealnie sprawdzi się za to w przechowywaniu bardziej wytrzymałych produktów, takich jak przetwory lub napoje owocowe.

Należy powstrzymać się także od mycia jaj przed schowaniem ich do półki, nawet jeżeli skorupki są brudne. Te nieczystości, choć nieestetyczne, stanowią ważną warstwę ochronną przed różnymi bakteriami, gwarantują także brak przenikania tlenu do środka. Dość ryzykowne jest również umieszczanie w pobliżu warzyw o ostrej i nieprzyjemnej woni, np. cebuli czy czosnku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przykre zapachy przenikną wgłąb skorupek jajek, a tym samym nie będą się one nadawały do spożycia.

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News