Które żółtko jest najzdrowsze? Tylko 1 na 10 osób potrafi wskazać prawidłową odpowiedź

Które żółtko jest najzdrowsze? Tylko 1 na 10 osób potrafi wskazać prawidłową odpowiedź Źródło: jestpozytywnie.pl

Jajka to ulubiona pozycja śniadaniowa w menu wielu osób. Jajecznica, jajka sadzone, na twardo, w koszulkach - wybór jest naprawdę szeroki. Spożywanie jaj jest bardzo korzystne dla zdrowia. Oprócz pysznego smaku posiadają bowiem także mnóstwo wartościowych substancji odżywczych. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, jakie jajka się kupuje. Która opcja ze zdjęcia wydaje wam się najzdrowsza?

Jajka są świetnym źródłem pełnowartościowego białka, które jest świetnie przyswajalne przez nasze organizmy. To tak zwane białko wzorcowe, czyli takie, którego ludzkie ciało nie potrafi wyprodukować samodzielnie. Jajka są także bogate w witaminy z grupy B, witaminy A, D, E, K, potas, sód, fosfor, magnez, żelazo, wapń, cynk, selen i miedź. Dzięki temu są świetnym elementem zdrowej zbilansowanej diety. Spożywanie żółtka korzystnie wpływa na wzrok i chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem. 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jedzenie nawet 10 jajek tygodniowo. Ich formę podania można swobodnie dobierać do własnych preferencji. Należy jednak pamiętać, że jajka mogą różnić się smakiem w zależności od kilku czynników. Dobrym wyznacznikiem może być kolor żółtka. Które jajko jest więc najzdrowsze? Pierwsze, drugie, a może trzecie? 

Jajka jajkom nierówne

Kolor żółtka to nie tylko kwestia natury estetycznej. Jego wygląd może być informacją na temat pochodzenia jajka i ilości zawartych w nim składników odżywczych. Jasne żółtka świadczą o tym, że kura, która zniosła jajo, była karmiona paszą przemysłową - tanim pokarmem o słabej jakości. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Im ciemniejsze żółtko, tym większe prawdopodobieństwo, że nioska żyła na wolnym wybiegu i jadła to, co znalazła i chciała zjeść. Takie jajka są zdecydowanie najzdrowsze. Zawierają też najwięcej składników odżywczych. Ksantofile, barwniki pochodzenia roślinnego, które wpływają na ciemniejszą barwę, pochodzą właśnie z pożywienia, które spożywa kura wolnowybiegowa. 

Zdarzają się też jajka z dwoma żółtkami. O przyczynach pisaliśmy w innym artykule.

Dzisiaj grzeje: 1.  Poważna awaria dwóch dużych banków. Klienci nie mogą korzystać z kart płatniczych

2. Brat Łukasza Szumowskiego przerwał milczenie. Mocne słowa z pewnością wielu zaskoczą

Dla osób, które posiadają tę wiedzę odpowiedź na pytanie, które jajko ze zdjęcia wybrać, powinna być banalnie prosta. Najlepszym wyborem będzie to o najładniejszym odcieniu żółtka -  czyli to oznaczone numerem jeden.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowe wytyczne GIS. Może przez nie upaść wiele przedszkoli
  2. Robert Lewandowski opowiedział o swoim najtrudniejszym momencie. To było niedawno, nikt nawet nie wiedział
  3. Do końca wierzyli w szczęśliwy finał. Niestety, nie żyje Karol Szafranek
  4. Nowe ognisko epidemii w Polsce. Tym razem nie na Śląsku
  5. Genialna sztuczka pokazuje, czy truskawki są robaczywe bez naruszania owoców. Bezbłędna i szybka metoda
  6. Zaczęła myć truskawki specjalnym specyfikiem i nagle zbladła przez widok, który się ukazał. Uważajcie, w truskawkach mogą kryć się robaki

Źródło: Smakosze/Poradnik Zdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News