Których jajek należy unikać? Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Których jajek należy unikać? Wszystko, co musisz o nich wiedzieć Źródło: pixabay/ivabalk

Niemal każdy kupuje jajka i ma kilka sztuk w lodówce. Dlatego warto być świadomym konsumentem i wiedzieć jak najwięcej o produktach, które nabywamy podczas regularnych zakupów.

Kupując jajka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z nich jest numer nadrukowany na skorupkach, ponieważ to dzięki niemu możemy dowiedzieć się znacznie więcej, niż nam się wydaje.

Teraz będziesz wiedział, jakie jajka kupować

Oczywiście, zanim kupimy kobiałkę jajek, warto zerknąć pod wieko, sprawdzając, czy jajka nie są zbite, zgniłe, czy też śmierdzące. Następnie warto zwrócić uwagę na nadrukowany numer - szczególnie kluczowa jest pierwsza liczba. Dzięki niej dowiemy się w jakich warunkach były hodowane kury.

Cyfra zero dotyczy kur chowanych w sposób określany jako ekologiczny, czyli na tradycyjnym wybiegu na świeżym powietrzu. Z kolei jedynką oznacza się jajka z wolnych wybiegów, gdzie zwierzęta zamykane są głównie na noc. Dwójką opisane są jajka z wybiegu ściółkowego, w którym zwierzęta są zamknięte, ale mają swobodę ruchu. Z kolei, jeśli zależy nam na walce z męczeniem zwierząt, powinniśmy unikać jajek oznaczonych trójką, bo pochodzą one z chowu klatkowego.

Ponadto, jeśli chcemy wspierać lokalnych producentów, po pierwszej cyfrze znajduje się skrót od kraju, z którego pochodzi hodowla. Kolejne dwie liczby to kod powiatu i województwa.

W ten sposób sprawdzisz, czy jajka są świeże

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ponadto już po samej skorupce możemy rozpoznać, czy jajka są świeże, czy nie. Nieświeże jajko będzie miało marmurkowatą skorupkę. Niestety, kolejne kroki do sprawdzenia świeżości jajka możemy poczynić dopiero w domu. Żółtko w świeżym produkcie będzie znajdowało się na środku, w starym będzie bliżej skorupki. Powiększona będzie także komora powietrzna na dole.

Dzisiaj grzeje: 1. Syn brutalnie gwałcił matkę. Zgotował jej piekło, nie czuje się winny
2. Nie żyje gwiazdor "M jak miłość", "Klanu", "Barw Szczęścia" i wielu innych. Druzgocące doniesienia

Najprostszą metodą będzie wrzucenie jajka do szklanki z wodą. Jeśli wyląduje na samym dnie, to znaczy, że kura zniosła je 1-3 dni temu. Jeśli zacznie się lekko unosić, to oznacza, że zostało zebrane 7-9 dni temu. Natomiast w momencie, kiedy pływa na samej powierzchni, to powinniśmy być zaalarmowani, bo to oznacza, że jajko leżało w kobiałce blisko miesiąc.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Janusz Dzięcioł długo nie cieszył się nagrodą z Big Brothera. Wydał je na trzy rzeczy
  2. Droższy prąd to wierzchołek góry lodowej. Więcej zapłacisz nie tylko za jego zużycie
  3. Krzysztof Ibisz w żałobie. Życiowa tragedia sprzed roku nie daje o sobie zapomnieć
  4. Mężczyzna zapalił światło po udanym stosunku. Zobaczył przerażającą rzecz, od razu zaczął krzyczeć
  5. Przywiązał żonę do drzewa w lesie. Siekierą zrobił jej rzeczy dużo straszniejsze od śmierci, powód odbiera mowę

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News